10 arsyet përse duhet të heqim dorë nga pijet e gazuara

Disa persona pranojnë se gjatë ditës konsumojnë më shumë pije me gaz se ujë ose se nuk konsumojnë aspak ujë. Duke pasur parasysh këtë sasi të madhe që konsumohet, është e nevojshme të nxjerrim në pah ndikimin që ato kanë në shëndetin tonë. Disa kërkime të kryera kanë dalë në përfundimin se edhe konsumi i …

Nga murtaja te Covid-19, si përfundojnë pandemitë?

Ne jemi në kthetrat e një pandemie si askush tjetër në kujtesën e gjallë. Ndërsa njerëzit janë duke shpresuar në një vaksinë për ta zhdukur atë, fakti është se shumica e infeksioneve me të cilat janë përballur paraardhësit tanë janë akoma me ne. Shkoni më poshtë  për të zbuluar se si përfunduan disa nga ato …

Shenjat se fëmija juaj mund të bëhet gjeni

Besoni se fëmija juaj 2 vjeç është shumë më i shkathët dhe i zgjuar se bashkëmoshatarët e tij, por nuk mund të jeni 100% i sigurt që do të jetë kështu edhe kur të rritet…apo jo? Në fakt, sipas Shoqatës për Fëmijët e Talentuar, janë të paktën 11 shenja të zgjuarsisë që shfaqen mes moshës …

Bill Gates ju tregon se cila është mënyra e vetme për të mundur Covid-19

Bill Gates deklaroi se “mënyra e vetme për të eliminuar kërcënimin e Covid-19 nga një shtet, është që ta eliminosh në të gjitha shtetet”. Kështu u shpreh miliarderu në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Themeluesi i Microsoft theksoi se gjëja e vetme që duhet bërë është të prodhohet një vaksinë “e sigurt dhe …

Pipero jep lajmin e rëndësishëm për personat me Covid-19

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero është shprehur sot se jo çdo person i infektuar me COVID-19 duhet të izolohet. Në një prononcim për Euroneës Albania, teksa po fliste për hapjen e shkollave, Pipero tha se një person pozitiv me COVID-19 por pa shenja klinike nuk është e nevojshme të karantinohet por mjafton të mbajë maskë. “Shoh …

Këshillë:Halat e peshkut, ja çfarë duhet të bëni nëse ju ngecin në fyt

Disa ekspertë kanë ndarë disa zgjidhje praktike dhe të thjeshta që mund t’i praktkoni lehtë në shtëpi. Peshku është një nga ushqimet e detit që të gjithë e preferojmë. Por momenti kur halat e tij të ngecin në fyt është shumë i sikletëshëm. Disa ekspertë kanë ndarë disa zgjidhje praktike dhe të thjeshta që mund …