5 Njerëzit të cilëve u trembet Serbia!

Në kohën kur po përflitet se SHBA po e largon vëmendjen nga Ballkani Perëndimor, mediat serbe kanë ngritur alarmin për pesë njerëzit e emëruar nga presidenti Joe Biden, që do të angazhohen ekskluzivisht për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Gazeta serbe Blic në artikull të sajin shkruan se ” Amerika po kthehet në Ballkan, dhe …

The Economist: Largimi i Merkel dhe rrëmuja që po lë pas

Vetëm OTTO VON BISMARCK dhe Helmut Kohl kanë shërbyer më gjatë si kancelarë të Gjermanisë se sa Angela Merkel. Bismarck krijoi një perandori, më tej shpiku skemën e pensionit publik dhe më vonë atë të shëndetit publik. Kohl mbikqyri bashkimin e Gjermanisë Lindore dhe asaj Perëndimore ndërsa ra dakord që të zëvendësonte Deutschmark me Euron. Arritjet …

Ja si parashikohet dimri 2020-2021!

Jemi ende në tetor e megjithatë kemi nxjerrë nga dollapi rrobat e trasha. Sidoqoftë parashikimet e motit në Itali tregojnë për ditët në vazhdim, një rënie të papritur të temperaturave. Madje ato minimalet do të prekin 4 gradët në veri dhe do të ketë vesën e parë të mëngjesit. Search Dimri i vitit 2020-21/ Dëborë …

Korea e Veriut nxjerr raketën e re balistike

Koreja e Veriut demonstroi gjatë një parade ushtarake një raketë të re balistike ndërkontinentale. Analistët thanë se raketa, e cila u shfaq në një automjet transporti me 11 boshte, do të ishte një nga më të mëdhatë në botë në kategorinë e raketave ndërkontinentale të lëvizshme, nëse vihet në përdorim. Parada e pashembullt, e mbajtur …

Gjithçka u zbulua pasi fëmijët dolën duke qarë në dritare: Drama që të këput shpirtin

Drama e fëmijëve sirianë të ikur nga lufta ka përfshirë të gjithë Europën. Skena me mbytje apo kalim të kufirit greko-turk përmes vuajtjesh të mëdha duke rrezikuar jetën kanë qenë përherë lajm i parë në media, shkruan abcnews.al. Sëfundmi, është një ngjarje e ndodhur në Stamboll ajo që ka prekur zemrat e të gjithëve. Mediat …

Zvicra shteti me pagën minimale më të lartë në botë

Zvicra do të vendos pagën minimale më të lartë në botë. Mësohet se në Gjenevë do të vendoset brenda dy javësh një pagë të re minimale prej 23 frangash zviceriane në orë (rreth 21 euro). Duke llogaritur një mesatare prej 41 orësh pune në javë, paga e re minimale do të jetë 4 086 franga …

Macron lëshon gjuhën ndaj Islamit: fe në krizë kudo në botë!

Emanuel Macron njoftoi planin e tij të veprimit për të luftuar, siç deklaroi ai, “separatizmin islamik” dhe programin e tij “anti-shoqëror”, i cili pretendohet se është në veprim në Francë, duke njoftuar një seri masash në arsimin dhe rregullimin e arsimit të hoxhës. Fjalimi i Macron vjen një javë pas një sulmi nga një i …

Kancelarja gjermane jap paralajmërimin e frikshëm

Ditën e sotme, kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka paralamëruar se numri i inf eksioneve në vend po rritet dita ditës dhe nëse nuk merren masa të rrepta për të parandaluar sëmundjen vde kjepruëse të Covid-19, në ditë mund të shënohen 19,200 raste të reja.  “Nëse vazhdojmë kështu, me këtë trend, atëherë do të kemi 19,200 …