ZYRTARE: Anulohen zgjedhjet në Han të Elezit!

Kandidati i pavarur për kryetar të Hanit të Elezit, Rufki Suma, është ankuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) lidhur me procesin zgjedhor që është zhvilluar në këtë komunë, e ku kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës, Mehmet Balazhi fitoi pa balotazh. PZAP-ja ka vendosur që katër Qendra të Votimit t’i dërgojë në rivotim për kryetar të kësaj komune.

Sipas vendimit të PZAP-së, Suma është ankuar se simpatizantët e PDK-së kanë bërë presion mbi qytetarët e Hanit të Elezit që të votojnë këtë subjekt politik.

“Më datë 18.10.2021, PZAP-i, ka pranuar ankesë nga kandidati i pavarur Rufki Suma, i cili pretendon se gjatë netëve të fundit të zgjedhjeve lokale në Komunë e Hanit të Elezit simpatizantët e PDK-së, kanë bërë presion mbi qytetarët ku çdo qytetarë e kanë përcjellë me veturë dhe i kanë bërë ultimatum që të mos futen nëpër shtëpi, pra po ashtu dyshojmë se janë shpërndarë mjete për blerje të votave. Parashtruesi i ankesës thekson se e kanë lajmëruar Policinë e Kosovës por të njëjtit nuk kanë dalë për t’i shpërndarë turmën e njerëzve”, thuhet në njoftim.

Kështu PZAP-ja ka urdhëruar KQZ-në që të përsëritet votimi në katër vendvotime.

“Urdhërohet Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, me seli në Prishtinë, ta përsërisë votimin vetëm për kryetar komune në Qendrat e Votimit, nr. 3301d, 3302d, 3303d dhe 3304d të gjitha në Komunën e Hanit të Elezit”, thuhet më tutje në vendimin e PZAP-së.

Kjo komunë ka gjithsej 11 vendvotime.

Sipas rezulateteve të së dielës, pas numërimit të 100% të votave, Mehmet Balazhi i PDK-së doli fitues me 50.98% të votave të përgjithshme.

I dyti doli kandidati i pavarur, Rufki Suma me 42.47% të votave.

Ndërsa, Sherif Berisha i Lëvizjes Vetëvendosje mori vetëm 6.54% të votave.

5 Njerëzit të cilëve u trembet Serbia!

Në kohën kur po përflitet se SHBA po e largon vëmendjen nga Ballkani Perëndimor, mediat serbe kanë ngritur alarmin për pesë njerëzit e emëruar nga presidenti Joe Biden, që do të angazhohen ekskluzivisht për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Gazeta serbe Blic në artikull të sajin shkruan se ” Amerika po kthehet në Ballkan, dhe me një stil të mrekullueshëm! Duke gjykuar nga pesë që Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, delegoi për t’u marrë me vendet e Ballkanit në periudhën e ardhshme, Uashingtoni ka synime shumë serioze në këtë rajon në periudhën e ardhshme”.

Blic i përshkruan ata si “Diplomatë te ashpër, negociatorët të sprovuar, që e njohin rajonin në pëllëmbë të dorës dhe që të gjithë flasin serbisht!

Po kush janë 5 të besuarit e Biden?

Emërimi më i rëndësishëm lidhet me caktimin e Christopher Hill si ambasador i SHBA-ve në Beograd. Një diplomat tepër i njohur për shqiptarët dhe i cili ka luajtur një rol të rëndësishëm në krizën dhe luftën mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai u bë negociatori amerikan i marëveshjes së Rambujesë duke qenë njëkohësisht edhe ambasador në Shkup. Ai pati një rol të madh në krah të Richard Holbrook gjatë bombardimeve të NATO-s mbi Serbi në vitin 1999. Përpara Joe Biden ta thërriste për ta rikthyer në Ballkan, Hill kishte 11 vjet i larguar nga diplomacia dhe jepte mësim në Universitetin e Columbia-s, Marrëdhëniet Ndërkombëtare.

Zyrtari tjetër është promovim i  Gabriel Escobar. Ai do të jetë zyrtari i lartë i Departamentit të Shtetit që do të merret me Ballkanin Perëndimor. Escobar ka qenë përfaqësues i SHBA-ve në Serbi.

Jeffrey M. Hovenier pritet të zëvendësojë Philip Kosnettin në ambasadën e SHBA-së në Prishtinë. Diplomati tjetër James O’Brien është nominuar nga Joe Biden si koordinator për politikat e sanksioneve dhe Michael Murphy  cili është do të jetë ambasador në Bosnje Hercegovinë.

Këto lëvizje për median serbe tregojnë se SHBA do t’i kushtojë një vëmendje të madhe situatës në Ballkan. Ndërsa një ditë më parë sekretari amerikan Blinken në një deklaratë të përbashkët me kryediplomatin e BE-së, Joseph Borrell dhanë një qëndrim të qartë mbi situatën në Ballkan, duke kërkuar çeljen e negociatave pa vonesë për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

“Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian janë të bashkuar në mbështetjen e tyre të fortë për integritetin territorial të Bosnjës dhe Hercegovinës, si dhe në punën e tyre të përbashkët për të promovuar reformën zgjedhore dhe kushtetuese dhe për të ruajtur funksionalitetin e institucioneve të saj shtetërore. Ne kemi shqetësime serioze për retorikën gjithnjë e më përçarëse në Bosnjë dhe Hercegovinë. Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve të respektojnë dhe mbrojnë institucionet shtetërore, të rifillojnë dialogun konstruktiv dhe të ndërmarrin hapa për të çuar përpara përparimin në rrugën e integrimit në BE – përfshirë reformat përkatëse. BE -ja dhe Shtetet e Bashkuara janë gati të lehtësojnë këto hapa”, thuhej më tej në këtë deklaratë, e cila shigjetonte në distancë Serbinë.

‘It Is Not Possible to Destroy Crypto,’ Elon Musk Says

At this week’s Code Conference, the Tesla and SpaceX chief discussed cryptocurrency, the future of space travel, self-driving safety, and living in the simulation that is life.

Elon Musk sees a long-term role for cryptocurrency, “but I don’t think it’s the second coming of the Messiah,” he said at the Code Conference this week. 

The SpaceX and Tesla chief noted that cryptocurrency is fundamentally aimed at reducing the power of a centralized government, which rankles authoritarian countries like China, where cryptocurrency mining and trading were just deemed illegal.

People should think of any form of money as a form of information, according to Musk, who said he’s positive about crypto in part because he knows how money works in the real world, as opposed to economic theory. The current system relies on a series of heterogeneous databases that aren’t real-time, with the exception of PayPal (which he co-founded) and several others.

This results in latency and jitter, Musk said; he also has issues with Automated Clearing House (ACH) security. He’s hopeful that crypto will reduce errors and latency in the current system to produce a more fair system. Then, governments can’t “put their hand in the kitty jar,” he said. “It is not possible to destroy crypto, but it is possible for governments to slow it down.”

Why Is Musk Still on Earth?

Musk, whose titles are Technoking of Tesla and Chief Engineer at SpaceX, was interviewed by Code producer Kara Swisher and talked about a wide variety of topics, but the bulk of their conversation dealt with space.

Asked why he did not send himself up to space yet, Musk said his goal is not flight for himself, but to open up space for humanity and eventually help us become a multi-planetary species. 

Currently, SpaceX is providing orbital space flight and transport of cargo and astronauts to the International Space Station. In addition, it enables Starlink, a global internet service provider, designed to serve rural areas that lack adequate broadband. Starlink has 1,500 satellites now, with a goal of 30,000. This will allow for high bandwidth and low latency, which will require lots of satellites in low Earth orbit. This is not threat to 5G or terrestrial fiber, he insisted, but well-suited to low-to-medium density places on Earth and serving the least served 5% of the planet.

Musk claims the launch side of the SpaceX business provides $3 or $4 billion in revenue. But 3% of global internet revenue would be $30 billion, and SpaceX will use the proceeds to create the technology to get humanity to Mars and other places in the solar system, he said.

Must also discussed Starship, SpaceX’s next-generation rocket. He noted that the current Falcon 9 is mostly reusable, but still must lose the upper stage, which is the equivalent of a small jet airplane. So in the best case, SpaceX is still “throwing away $15 million” per flight. Still, that is half to a third of the cost of alternatives due to the amount of reusability. With Starship, the goal is to get to only 1% of the rocket being non-reusable, so it could launch 100 to 150 tons for $1 million, providing 10 times the payload for 15 times less cost. Musk is trying to make the economics work for a self-sustaining base on Mars and the moon.

Starship is designed as a general-purpose transport system with a propulsive lander designed for orbital refilling that can touch down anywhere with a solid surface. Asked about a potential moonbase, Musk said there is a lot we could learn scientifically if we had a laboratory on the moon, “and it would be just frigging cool.” While only a few people actually went to the moon with the Apollo program, “we all went with them vicariously,” he noted, and it was inspiring to kids everywhere.

Suing Your Way to Outer Space

Musk was a bit dismissive of suborbital flights, like the one Jeff Bezos recently completed. He noted that it takes 100 times more energy to get to orbit than sub-orbit, and it requires a special heat shield to get back. On Bezos’ Blue Origin suing NASA over how it awarded a lunar lander contract to SpaceX, Musk remarked: “You can’t sue your way to the moon.”

Still, space tourism flights have “a bit more gravitas than simply tourism,” Musk acknowledged. Emerging technology is always expensive at first, attracting deep-pocketed enthusiasts. Early cell phones were expensive and unimpressive, for example, but had people not shelled out for these pricey devices, we wouldn’t have inexpensive smartphones today, he argued.

Similarly, the Tesla Roadster was derided as a toy sports car for rich people, but there was no way Tesla could have started out with an affordable car. It required many design iterations, a lot of hard work, and scaling up production to be able to make affordable cars, Musk said.

Musk believes that going to Mars will be affordable someday, and that is important if we are to become a multi-planetary species. A critical threshold would be self-sustainability so that if resupply ships stop coming for any reason, the Mars colony won’t die out. He hopes we can “pass this filter” as soon as possible, hopefully by the end of the century.

This is important to ensure that consciousness continues: “If we want to understand what the universe is about and the meaning of life, we have to get out there,” he said.

On other space topics, he said Starlink is working with leading astronomers so that its satellites will not interfere with their telescopes, and that Starship will allow for new telescopes that offer 10 times the resolution of Hubble.

Tesla AutoPilot and Crashing the Electrical Grid

On self-driving cars, where Google has stated that having drivers responsible for taking over in some situations is unrealistic, Musk said that a transition period to new technology is always bumpy. Tesla has published its safety statistics and there’s a factor of 10 difference between crashes per miles driven on Autopilot and miles driven manually.

“People are not great at driving these two-ton death machines,” Musk said. “They get tired, drunk, or text, and cars crash.” He said he was warned that if you reduce fatalities by 90% with autonomy, the 10% will sue you while the 90% don’t even know that’s why they are alive. “The reality of doing the right thing is better than the perception of doing the right thing.”

Musk is concerned about the impact that electric vehicles will have on the grid. If we replace gasoline, electricity demand will roughly double, he said, requiring new power distribution lines and bigger substations. It is unworkable without local power generation in homes, which is why Tesla sells local solar power generation for roofs at homes. 

It will also require large sustainable power generation with batteries, but Musk claims a lot of good things are happening, such as a 40% annual growth rate in solar, and similar growth in wind. While he wouldn’t necessarily build new nuclear plants, we shouldn’t shut down the ones that are operating safely, he said. “One way or another we’ll need more electricity generation, mostly solar and wind.”

Asked about what China is doing to technology companies, he said part of this may be COVID-related, because their system runs on in-person meetings, which have been difficult to conduct. Tesla has a big factory in China, where things are going well, so Musk said he is not especially worried about the US-China relationship now.

As always, Musk made a lot of amusing comments on a variety of subjects. He referred to the Securities and Exchange Commission, a frequent foe, as the “Short-seller Enrichment Commission.” Asked about his frequent use of Twitter, he said that “Some people use their hair to express themselves; I use Twitter.” On taxes, he said there is a lot of misleading stuff published about him; and that when he is forced to exercise his stock options at the end of the year, he’ll pay a marginal tax rate of 53%.

Meanwhile, Musk said people should be open to psychedelics, and noted that despite the stories of conflicts, we’re living at a very peaceful moment in human history, with comparatively very low rates of violence.

Swisher concluded by bringing up Musk’s comments at Code few years ago about whether we’re living in a simulation. What does he think now? “My heart says no, but my brain says yes.”

Mbi 50 vite diferencë, Berluscon në lidhje me deputeten e Forza Italia

Berlusconi është shfaqur dorë për dore me deputeten e re të Forza Italia, Marta Fascina në kopshtin e vilës në Arcore, trksa duan të tregojnë se lidhja e tyre po merr karakter akoma dhe më serioz.

85 vjeçari, i cili ka bërë disa ndërhyrje kirurgjikale në fytyrë është tashmë në një histori dashurie me deputeten e re prej më shumë se një viti. Çifti u shfaqën bashkë, pa asnjë kompleks në festën e ditëlindjes se Berlusconit, ku ka ftuar miqtë më të mirë, nipërit e mbesat.

Sipas mediave të huaja gruaja që i ka marrë zemrën Berlusconit e që shfaqet në foto është Marta Fascina, 31 vjeçe. Ajo është deputete e Forza Italia që nga viti 2018.

Ndërkohë që 31-vjeçarja e cila postoi foton në rrjetet sociale, nuk ka nguruar t’i shpreh dashurinë Berlusconit: Dashuria ime. Gëzuar ditëlindjen!

Erdogan reagon ashpër ndaj Vuçiç për trazirat në Bërnjak dhe Jarinë

Presidenti aktual i Turqisë ka ngritur zërin ndaj klases politike Serbe gjat një konference sot.
Erdogan u tregua i ashpër me deklaratën e tij ndaj Vuçiç dhe kabinetit të tij duke i thënë se duhet ta pranojë reciprocitetin me Kosovën!

Presidenti Turk tha në vazhdim se çdo lëvizje e palës serbe në kufi është nxitje e një konflikti mes dy shteteve fqinje. Serbet duhet te dakordohen me vendimin e qeverise se Kosoves sepse po ato e kan bere me vite te njejten gje ndaj popullit të Kosovës.

Ndër të tjerash Presidenti Turk kerkoi mirkuptim nga të dy palët dhe të ftohen gjakrat në kufi përcjell Lajmenoy.info

The Economist: Largimi i Merkel dhe rrëmuja që po lë pas

Vetëm OTTO VON BISMARCK dhe Helmut Kohl kanë shërbyer më gjatë si kancelarë të Gjermanisë se sa Angela Merkel. Bismarck krijoi një perandori, më tej shpiku skemën e pensionit publik dhe më vonë atë të shëndetit publik. Kohl mbikqyri bashkimin e Gjermanisë Lindore dhe asaj Perëndimore ndërsa ra dakord që të zëvendësonte Deutschmark me Euron.

Arritjet e znj Merkel janë më modeste. Në 16 vjet si kancelare ajo ka manaxhuar një seri krizash nga ato ekonomike në ato të pandemisë. Aftësia e saj për të krijuar konsensus i ka shërbyer vendit të saj dhe Europës për të qendruar në kushte të favorshme në kohë jo aq të tilla. Megjithatë qeveria e saj ka neglizhuar shumë në politikat e saj kombëtare dhe ndërkombëtare edhe pse Gjermania ia ka hedhur edhe kështu, të paktën tani për tani. Gjithsesi shqetësimet po e gërryejnë atë. Ndërsa znj Merkel përgatitet të largohet nga posti i saj kur të krijohet qeveria e re pas zgjedhjeve që do të mbahen këtë fundjavë, admirimi për lidershipin e saj duhet të jetë i mbërthyer dhe me frustimin për vetëkënaqësinë që ajo ka ushqyer.

Lista e çështjeve të lëna pasdore është e gjatë. Gjermania duket si një makinë luksoze që bën zhurmë; hap kofanon e kësaj makina dhe shenjat e çështjeve të lëna pas dore janë të qarta. Sektori publik ka dështuar për të pasur investime të duhura, vendi është pas në zhvillimin e një infrastrukture të shëndetshme, veçanërisht në fushën e dixhitalizimit.  Kjo pengon jo vetëm kompanitë e reja të teknologjisë por çdo komapni tjetër. Po kështu e kthen qeverisjen në më pak efektive, një problem që ka rritur edhe vështirësinë për të thërritur dhe emëruar staf të ri. Në vitin 2009, nën mbikqyrjen e znj Merkel, Gjermania i vendosi vetes një detyrim kushtetues që e kthente në jo-kushtetuese deficitin negativ. Me norma interesi kaq të ulëta, qeveritë sensitive do të dëshironin të merrnin më shumë hua për investimet e tyre, pa dashur që të bien në momentin e parë të dobësisë.

Problemi më kritik i Gjermanisë në fushën e brendshme është dështimi për të reformuar sistemin e pensioneve. Gjermanët po plaken më shpejt dhe plakja e moshës së viteve 70-80 disa vite më vonë do të vendosë një tjetër lak në buxhetin e Gjermanisë. Në lidhje me ndryshimet klimaterike, Gjermanisa ka qenë e squllët pasi ajo ende emeton karbon për kokë më shumë se sa ekonomitë e tjera të mëdha të BE, e gjitha kjo ndonëse znj. Merkel e mbylli industrinë nukleare në Gjermani pas ngjarjes katastrofale në Fukushima në vitin 2011.

Në Europë, influenca e Gjermanisë ka shumë rëndësi, ndaj hezitimi i znj Merkel për ta ushtruar pushtetin e saj është thjesht dëshpërues. BE nuk u angazhua mjaftueshmërisht me problemin e borxhit që ka pjesa e saj në jug. Vetëm gjatë pandemisë ajo krijoi një instrument financiar për të lejuar BE që të garantojë së bashku si entitet borxhin dhe për të shpërndarë disa para në formë grantesh apo keshi, më shumë se sa në formë huaje. Por, kjo skemë qe dezinjuar për të ndodhur vetëm një herë. Më keq akoma, rregulli “stabiliteti” që do të detyrojë vendet për t’u rikthyer pas në gjendjen e një diete fianciare (austeriteti) janë gati për t’u rikthyer në lojë, diçka që mund të zhbëhet vetëm nëse amendohet si rregull. Gjermania, si përherë zëri më i fortë në BE, duhet të kishte argumentuar më fortë për një përqasje më sensitive.

Në politikën e jashtme të BE, Gjermania mund dhe duhet të kishte bërë më shumë për të mundësuar disa rregullime të shpejta për një botë që është përherë e më pak e rehatshme dhe e qetë. Kina është një kundërshtar ekonomik dhe strategjik në rritje, Rusia është një kundërshtare e paparashikueshme dhe Amerika është e hutuar dhe e paqartë karshi aleatëve të saj. Prapë, Gjermania ka hezituar. Përtej rritjes së kohëve të fundit, ajo ka shpenzuar shumë pak në fushën e mbrojtjes. I ka komplikuar punët me Pekinin në shpresën se do të mund të përfitonte një marrëveshje më t ëmirë tregtare. I ka dhënë Putinit një mundësi të re për të kapur Europën përmes energjisë pasi ka mbështetur ndërtimin e Nord Stream 2 i cili kalon në zonën elektorale të znj Merkel. Ka dështuar me të tjerët, veçanërisht me presidentin Francez  për të krijuar një oportunitet më shumë për Europën.

Cili nga kandidatët gjermanë do të mund të bëjë më shumë se sa Merkel? Sondazhet tregojnë se Gjermani është duke shkuar drejt një kuvendi më të rrëmujshëm ku asnjë parti apo madje as dy të tilla nuk do të kenë mazhorancën. Në fakt, ne mund të parashikojmë një farëlloj koalicioni me tre parti në tavolinë që nuk ndajnë të njëjtën qasje ideologjike si fjala vjen të gjelbërit e shpenzimeve të shumta dhe liberalët pro biznes, kjo do të vështirësonte dakordësinë për shumë gjëra.

Kjo është një tjetër simptomë e squllësisë së Merkelizmit. Gjermanët duket sikur kërkojnë një maturi dhe siguri pa dashur të diskutojnë për të ardhmen. Manaxhimi i krizave gjatë kësaj kohe duket se ka zëvendësuar iniciativën. Kandidatët nuk kanë asnjë iniciativë për të ndriçuar problemet e mëtejshme që prekin vendin. Rezultati ka qenë një fushatë substanciale për dekada me radhë; një fushatë e bazuar në kalin fitues por jo në temat fituese.

Mundësitë që do të dalin nga kjo fushatë janë dy. E para është një koalicion i udhëhequr nga partia e znj Merkel, pra Kristian Demokratët dhe partia simotër e Kristian Socialistëve në Bavari, drejtuar nga Armin Laschet. Ndërsa opsioni i dytë është partia e drejtuar nga Olaf Scholz e Social Demokratëve të SPD, që është aktualisht ministri i financave në qeverinë Merkel. Në të dy rastet, koalicioneve do t’i bashkangjitet partia e Gjelbër dhe ajo e Demokratëve të Lirë (Liberalëve pro biznes). The Economist do të shpresonte dhe preferonte që koalicioni fitues të drejtohej nga SPD dhe Scholz mundësisht në një aleancë në formën e ngjyrave të semaforit, e kuqja e SPD-e verdha e Liberalëve pro biznes-jeshilja e të Gjelbërve.

Kjo dëshirë vjen sepse CDU/CSU e ka bërë gropë qeverisjen. Gjashtëmbëdhjetë vite në pushtet janë shumë. Partia nuk ka më ide dhe nuk ka më drejtim, vendimet e saj për të zgjedhur në krye të saj një njeri që bën gafa dhe është shumë pak inspirues, si Laschet, e bëjnë edhe më të qartë këtë. Një peshë e lehtë ai ka drejtuar një fushatë të dobët dhe parashikohet që ta udhëheqë partinë në rezultatin më të dobët pas luftës së dytë botërore. Sondazhet tregojnë se Scholz preferohet më shumë se sa ai.

Lufta brenda të Majtës

A janë në rrugën e duhur? Ka plot arsye për të besuar se po, por edhe më shumë të tilla për të pasur frikë. Z. Scholz ka qenë një ministër i financave tejet efektiv. Gjermanët i besojnë atij. Ai është më mirë i vendosur se sa kandidati i CDU në sondazhe dhe do të punonte më mirë me të Gjelbërit në lidhje me ndryshimet klimaterike. Problemi është gjithsesi se ai i përket një minorance të konsiderueshme të të majtëve pro biznes në partinë e tij që është e mbushur me të majtë anti biznes. Ato mund të përpiqen që ta tërheqin atë në drejtimin e tyre dhe jo në atë të Demokratëve të Lirë (Liberalëve pro biznes) duke u distancuar më shumë nga sipërmarrjet.

Bota duhet të presë një diskutim mbi koalcionet që të zgjasë me muaj, duke goditur rëndë politikën europiane ndërsa ata vazhdojnë të merren me krijimin e koalicionit. Dhe në fund të gjithë kësaj, Gjermania mund të përfundojë me një qeveri që dështon të përmbushë nevojat. Pikërisht kjo është rrëmuja që lë pas znj Merkel.

Horoskopi për nesër, e diel 18 prill 2021

DASHI

Të paktën përpiquni të shmangni ndërlikimet në jetën tuaj… Këto janë të vlefshme si për sferën sentimentale ashtu edhe për punën. Relaksohuni.

DEMI

Sipas horoskopit të Paolo Fox, keni frikë të pendoheni për dikë, por e dini që nuk do të jetë kështu. Emocionet tuaja nuk gënjejnë kurrë. Sa për punën, një lajm i mirë është në rrugë e sipër.

BINJAKËT

Të dashur Binjakë, Jupiteri është në  favor për ju. Si në punë ashtu edhe në dashuri, shumë çështje që kanë mbetur pezull dhe për t’u sqaruar, mund të rikuperohen.

GAFORRJA

Kjo e diel do të jetë shumë e ndryshme nga ajo e fundit: Duhet të rimerrni marrëdhënien sentimentale që është konsumuar. Sa i përket punës, fati është në anën tuaj. Shfrytëzojeni momentin.

LUANI

Sipas horoskopit të Fox, kjo pjesë e fundit e Prillit do t’ju ftojë të jeni më të kujdesshëm se zakonisht. Shmangni përplasjet në marrëdhënie tuaja, por edhe impulsivitetin në punë.

VIRGJËRESHA

E dashur Virgjëreshë, (18 Prill 2021) do të ndiheni plot vetëbesim. Si në dashuri ashtu edhe në punë do të duhet të bëni hapa përpara dhe të besoni në atë që jeni. Besoni në aftësitë tuaja.

PESHORJA

Keni rikuperuar një marrëdhënie romantike, por kini kujdes të mos bini përsëri në zakonet e vjetra. Sa i përket punës, mund të ketë disa probleme. Asgjë që nuk mund të zgjidhet.

AKREPI

I dashur Akrep, sipas horoskopit të Paolo Fox, Hëna do të jetë e favorshme dhe kjo do t’ju ndihmojë në lidhje me dashurinë. Sa i përket punës, megjithatë, do të ketë pak mungesë besimi në të ardhmen. Prandaj prisni!

SHIGJETARI

Kushtojeni këtë të Dielë në mes të Prillit atyre që doni. Puna: më të rinjtë do të duhet të përballen me një situatë të rëndësishme, por nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Përdorni mëndjen.

BRICJAPI

Në dashuri shmangni ndërlikimet, por konsiderojeni këtë ditë për t’u çlodhur. Sa i përket punës, dita mund të dalë pak e diskutueshme për shkak të Hënës …

UJORI

I dashur Ujori, sipas Fox (e Diel 18 Prill 2021), ka diçka në jetën tuaj që po del nga kontrolli. Para se të vazhdoni duhet të kuptoni se çfarë është. Sa i përket punës, ekziston një dëshirë e madhe për risi.

PESHQIT

Të dashur Peshq, Hëna do të kthehet në favor dhe disa çështje të pazgjidhura mund të mbyllen në lidhje me dashurinë. Puna: do të jeni në gjendje të realizoni me sukses idetë tuaja. Momenti i lavdisë për ju.

Rama: Isha tek fallxhorja, 69 numri i djallit më tha

Kryeministri Edi Rama, në vijim të fushatës së tij elektorale ka përdorur një element të ri, për kundërshtarët e tij politikë. Duke ju referuar numrit 6 që mban LSI dhe numrit 9 që mban PD në fletën e votimit, Rama tha se 69 është në fakt numri i djallit. Dhe sipas Ramës, kush foton 6 dhe 9 merr në fakt derrin maç, siç tha ai, ndërsa ironizoi përmes letrave Presidentin Meta dhe ish-Kryeministrin Berisha.

Pjesë nga fjala e Ramës në Gjirokastër

Sot  në darkë do më shikoni tek Fevziu i vërtetë. Është djali i xhaxhait të tij, por ky i ka marr studion. I vërteti është ky sonte. Takova një fallxhore aty. Pas emsionit më tha fallxhorja: Ça bën që i thua Lulit ndau? Si të ndahet Luli? Si të ndahet Luli? Po i ke parë numrat tij?

Dhe më dha letrat. Tha: Po ca numri është ky? 6, i thashë. Jo tha është 9. Ti e di tha, nuk është as 6 as 9. Janë ata të dy, e thua vetë, derri maç, njëri me kokë lart njëri me kokë poshtë.  Iliri lart Saliu poshtë, Iliri poshtë, Saliu, lart. Kështu vati kjo punë. Kush voton 6 dhe 9, derrin maç ka.

Unë të kuptoj tha, s’ke faj ti. Dhe prandaj ngaqë nuk i dha dum kësaj pune, ka rënë dakord që ky është numri i djallit, 69. Vajte tek gjashta?  Nëntën  ke. Vajte tek nënta? Gjashtën ke. More 69, të mori djalli e të çoi në djall.

Erdogan me gjuhë të ashpër ndaj Greqisë për 12 miljet e detit Jon

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan sot paradite ka dhënë një intervistë për mediat Turke ku shprehu shqetësimet e tij për politikën Greke me Shqipërinë duke theksuar edhe të ashtuquajturin “Ligjin e luftës”.

Ndër të tjera Erdogan u paraqit me një gjuhë tepër të ashpër në këtë intervistë duke kërcënuar ministrin e jashtëm Grek Dendias i cili dje vizitoi Shqipërinë.

Erdogan i mllefosur nga strategjia politike shoviniste greke për pretendime territoriale tha se mezi pret që atë të ashtuquajtur “Ligj i luftës” ta bën edhe me Turqinë!

Erdogan i bën thirrje Kryeministrit Shqiptar Edi Ramës që të mos dialogon për çështje që cënojnë të drejtat ndërkombëtare të shtetit Shqiptar.

“Greqia me shekuj është munduar të përul Shqiptarët por gjithmon ka hasur në pengesa të mëdha pasi Shqiptarët e mbrojnë me gjak atë çka ju takon atyre” theksoi Erdogan.

Erdogan i bënë me dije Greqisë që të mos fus hundët në tokat Shqiptare sepse Shqiptarët dhe Shqipëria nuk janë vetëm, Turqia do të jetë gjithmon krah i Shqipërisë dhe do ti mbron interesat e shtetit Shqiptar përgjithmonë nga hijenat Greke të cilët po cënojnë stabilitetin e rajonit, siç kan bërë me shekuj të tërë.

Si përfundim Erdogan theksoi se Shqipëria i gjendet pranë Turqisë dhe aleatëve të saj në çdo moment. Mes dy shteteve ka raporte të mrekullueshme politike dhe strategjike dhe kështu do të vazhdojnë përjetësisht, përfundoi Erdogan. /Lajmenoy.info

Merkel trondit ballkanin, Shqiptarët duhet të kenë një shtet

Kancelarja Gjermane, zonja Angela Merkel gjatë një takimi me gazetarët në Berlin ka folur rreth disa çështjeve në ballkanin perëndimor duke folur gjithashtu edhe për Shqipërinë e Shqiptarët që jetojnë në Ballkan.

Angela Merkel theksoi se Shqiptarët u ndanë gjatë luftërave ballkanike dhe pas luftës së parë botërore, ajo tha se Shqipëria është i vetmi shtet në botë i cili kufizohet nga të gjitha anët me bashkëkombasit e vet.

Kancelarja Gjermane deklaroi se shteti Shqiptar duhet të punojë fortë për mbrojtjen e popullit Shqiptar në çdo anë të kufirit duke mos lejuar që shtetet e tjera të përfitojnë ashtu siç po bën Turqia me shekuj, duke i mbështetur financiarisht dhe politikisht Shqiptarët në Maqedoni, Kosovë dhe Luginë.

Në fund kancelarja u shpreh se dëshira e saj është ta sheh një Shqipëri ashtu siç e ka krijuar zoti, të bashkuar dhe të fortë drejt BE-së.

E pyetur nga një gazetar Gjerman se pse Merkel po kujdeset kaq shum për Shqiptarët?

Ajo u përgjigj shkurt: Ja u kemi borxh! /Lajmenoy.info