Sot rreth orës 1:30 të mëngjesit në Shqipërinë e mesme u ndje një termet i fuqishëm.

Lëkundjet ishin me magnitudë 4.6 të shkallës rihter. Epiqendra ishte 10 km në verilindje të Lushnjes dhe thellësia e këtij tërmeti ishte 2 kilometra. Lëkundjet u ndjenë edhe në Tiranë.

Ndërkohë EMSC e ka konsideruar këto lëkundje të nivelit 4.

Tërmeti ishte 4.6 ballë i shkallës rihter.