LAJM I MIRË/ Marrëveshja SHQIPËRI – ITALI, Nga dita e sotme Shqiptarët do të…

Policia e shtetit shqiptar bashke me ate Italiane kane rritur baskepunimin me njera tjetren per te fuqizuar edhe me shume marredheniet ligjzbatuese mes dy paleve dhe vendeve.

Keshtu Marreveshja mes Italise dhe Shqiperise do t`u mundesoje oficereve te Policise Shqiptare qe te mund te vazhdojne studimet pas universitare ne Itali po ne forme specializimi.

Zv.drejtori i Policisë Italiane Vitorio Rizzi, tregoi se mes dy forcave të Policisë ekziston një bashkëpunim shumë i fortë. Madje ai e ilustroi këtë bashkëpunim përmes zbulimit të një episodi se si nisi ideja e operacionit për lirimin e vogëlushit Alvin Berisha.

Turqia r armatosë Serbinë me sistemin më të fuqishëm të dronëve

Një delegacion i shtetit serb ka udhëtuar sot drejt Anakarasë, ku do të lidhë një marrëveshje për blerjen e disa dronëve luftarakë të njohur me emrin “bajraktar”.

Sipas medieve të Serbisë, ministri i Financave në Serbi, Sinisha Mali, dhe zëvendësministri i Mbrojtjes për burime materiale, Nenad Milloradoviq kanë udhëtuar për në Turqi.

Siç raportohet, ata kanë udhëtuar për përgatitjen e dokumentacioneve pas të cilave, një nga sistemet luftarake më të fuqishme në botë do të arrijë në Serbi, shkruan tetovasot.

“Bajraktar” është një prodhim turk që është provuar të jetë shumë efektiv në konfliktet në Siri, Irak, Libi dhe luftimet e fundit në Karabakh.

BE reagon ashpër ndaj Serbisë,po e dëmtoni pajtimin e popujve, liderët “të përmbahen”

Bashkimi Evropian pret nga liderët në Ballkanit Perëndimor që të përmbahen nga deklaratat të cilat mund të jenë në dëm të fqinjësisë së mirë dhe pajtimit.

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, këtë të hënë në lidhje me deklaratat e ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiç është, ndaj serbëve që tregojnë se ku janë varrezat e shqiptarëve nëpër Serbi, ka theksuar se liderët e Ballkanit duhet të përmbahen dhe të jenë shembull për të gjithë.

“Do të duhej të ishte e qartë për të gjithë përfaqësuesit e vendeve të cilat kanë aspirata për t’u anëtarësuar në BE, se ata do të duhej të përmbushin obligimet e tyre për të forcuar raportet e mira fqinjësore dhe bashkëpunimin rajonal. Këto janë vlera të cilat i mbron dhe avancon BE-ja. Liderët politikë duhet vërtetë të jenë shembull duke zgjedhur që të punojnë së bashku, të promovojnë bashkëpunimin dhe klimën e besimit të ndërsjellë, respektit dhe mirëkuptimit, e jo të japin deklarata që shkojnë në të kundërtën”, ka thënë zëdhënësi i BE-së.

Stano ka thënë se në përgjithësi, BE-ja nuk i komenton deklaratat e politikanëve, por ditëve të fundit kanë vërejtur se disa deklarata që nuk shkojnë në drejtim të rritjes së mirëbesimit dhe pajtimit mes popujve të rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Ministri i Jashtëm serb, ka bërë disa deklarata, që në Kosovë janë konsideruar kërcënuese, për serbët që bëjnë të ditura lokacionet e shqiptarëve të varrosur në territorin e Serbisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
“Mos u merrni me amerikanët, gjermanët, turqit dhe gjithë të tjerët. Çfarë të bëjmë me serbët të cilët flasin budallallëqe të ndryshme, iu tregojnë shqiptarëve dhe kroatëve se ku janë të varrosur shqiptarët në gjithë Serbinë”, ka thënë ai për mediat vendase.

Çështja e të pagjeturve është njëra prej temave për të cilën është diskutuar në takimet e fundit, të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

Bashkëpunimi me strukturat ndërkombëtare të drejtësisë dhe procedimi i krimeve të luftës është një prej kushteve për integrimin evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ky kusht pritet të përsëritet në paketën e zgjerimit dhe raportet vjetore të progresit të cilat Komisioni Evropian do t’i miratojë të martën.

Në ndërkohë, Qeveria e Kosovës i ka cilësuar si “skandaloze” deklaratat e zyrtarëve serbë duke shtuar se këto deklarata dëshmojnë se “Beogradi zyrtar, gjatë gjithë këtyre viteve, qëllimisht dhe vetëdijshëm i ka mbuluar gjurmët e krimit, duke e mbajtur fshehur vendndodhjen e varrezave masive, në të cilat kanë përfunduar qindra-mijëra civilë të pafajshëm”.

Marrë nga: Rel

Nga murtaja te Covid-19, si përfundojnë pandemitë?

Ne jemi në kthetrat e një pandemie si askush tjetër në kujtesën e gjallë. Ndërsa njerëzit janë duke shpresuar në një vaksinë për ta zhdukur atë, fakti është se shumica e infeksioneve me të cilat janë përballur paraardhësit tanë janë akoma me ne.

Shkoni më poshtë  për të zbuluar se si përfunduan disa nga ato pandemi, duke na dhënë të dhëna se si mund të shpaloset e ardhmja jonë.

Murtaja – sëmundja shkatërruese

Sëmundja, e shkaktuar nga bakteret e transmetuara nga pleshtat tek minjtë dhe përmes pikave të frymëmarrjes nga njerëzit e infektuar, ishte shkatërruese.

Bakteret yersinia pestis qarkullojnë brenda popullatave të caktuara të brejtësve. Ajo vrau qindra miliona njerëz për një periudhë prej 2000 vjetësh.

Vdekja e Zezë e viteve 1346-1353 konsiderohet shpërthimi më vdekjeprurës nga të gjithë.

“Sapo të keni njohuri të detajuara për Covid-19, atëherë do të jemi në gjendje të marrim masa për ta frenuar transmetimin e virusit,” thotë ai. Megjithatë, rastet e murtajës ndodhin akoma, për shembull, në Mongoli në korrik të këtij viti dhe, në teori, Jasmine ende mund të infektohet nga kjo sëmundje. Por murtaja tani mund të trajtohet me sukses me antibiotikë.

Shpërthime të ndryshme të mëdha, të hershme të regjistruara në 1520.

Lija e dhenve

Sëmundja, e shkaktuar nga virusi variola minor, është një nga më vdekjeprurjet për njerëzit.

Ajo bë që trupi i njerëzve të infektuar të mbushet plot me puçrra dhe në kulmin e saj, tre në çdo 10 njerëz të infektuar vdiqën. Mund të përhapet përmes piklave të lëshuara nga një personi i infektuar ose përmes plagëve të tyre.

Por, falë një vaksine të zhvilluar në 1796 nga mjeku britanik Edward Jenner dhe përpjekjeve të komunitetit shkencor, sëmundja është shuar plotësisht – edhe pse u deshën gati dy shekuj për ta bërë këtë.

Lija mbetet e vetmja sëmundje njerëzore që është çrrënjosur në këtë mënyrë. Prof Riley e konsideron këtë arritje si një nga arritjet më të mëdha të njerëzimit – duke rivalizuar zbarkimet e Hënës.

“Mund të shihet si kthimi më i madh i një investimi publik ndonjëherë”, thotë ai, duke iu referuar kursimeve vjetore që bota ka gëzuar falë mungesës së sëmundjes.

Për shkak të kësaj arritjeje të shkencës, ne dhe Jasmine, nuk jemi më në rrezik.

Sëmundja, e shkaktuar nga ushqimi i ndotur ose uji i pijshëm, ka vrarë miliona njerëz në shtatë pandemi, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Kolera – sëmundja endemike në vendet me të ardhura të ulëta

Sëmundja, e shkaktuar nga ushqimi i ndotur ose uji i pijshëm, ka vrarë miliona njerëz në shtatë pandemi, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Higjiena e përmirësuar në Perëndim ka hequr kërcënimin e sëmundjes, ajo mbetet e zakonshme në shumë vende me të ardhura të ulëta dhe vret midis 100,000 dhe 140,000 njerëz çdo vit, sipas OBSH.

Gripi sezonal

Pandemia e gripit në vitin 1918, e referuar ndonjëherë si gripi spanjoll, ishte shpërthimi më i rëndë në historinë e kohëve të fundit, duke vrarë 50-100 milion njerëz në të gjithë botën.

Ngjashëm me koronavirusin e ri sot, izolimi dhe karantina ngadalësuan transmetimin.

Hiv-Aids

OBSH e ka konsideruar “epidemi globale” Hiv-Aids. U zbulua rreth 4 dekada më parë.HIV sulmon sistemin imunitar të njeriut.

Virusi i Mungesës së Imunitetit të Njeriut (HIV), i transmetuar përmes lëngjeve trupore, ka marrë më shumë se 32 milion jetë në të gjithë globin deri më tani.

HIV mund të konsiderohet si një “virus i skenarit më të keq”, thotë Prof Riley, për shkak të gjatësisë së kohës që duhet për të zhvilluar simptomat dhe shkallës së lartë të vdekshmërisë. Përhapet shpejt sepse njerëzit nuk e dinë domosdoshmërisht se e kanë.

Sidoqoftë, përparimet në teknikat diagnostike dhe fushatat globale të shëndetit publik – të cilat kanë ndryshuar sjelljen seksuale dhe kanë rritur disponueshmërinë e injeksioneve të sigurta për përdoruesit e drogës – kanë ndihmuar në ngadalësimin e rritjes së infeksioneve.

Pavarësisht nga kjo, rreth 690,000 njerëz vdiqën nga AIDS në 2019, sipas shifrave të OBSH.

Sars dhe Mers

Sindroma e Rëndë e Frymëmarrjes Akute (Sars) epidemia e parë vdekjeprurëse e shkaktuar nga një koronavirus, vrau më shumë se 800 njerëz midis viteve 2002 dhe 2003, sipas OBSH. Por nga fundi i korrikut 2003, nuk u raportuan raste të reja dhe OBSH deklaroi që shpërthimi global të kishte mbaruar.

Pak më vonë erdhi Sindroma e Frymëmarrjes së Lindjes së Mesme (Mers), i cili ishte gjithashtu një koronavirus, i cili ka vrarë 912 njerëz. Shumica e rasteve kanë ndodhur në Gadishullin Arabik.

Ndërsa rreziku i prekjes nga virusi në Europë për shembull, vlerësohet si shumë i ulët, ai mbetet më i lartë në Lindjen e Mesme, me njerëzit që zakonisht infektohen nga devetë. Edhe pse Jasmine ende mund të infektohet nga Mers, rreziku është i ulët në shumicën e vendeve.

Tani, Jasmine dhe të gjitha në po përballemi me spektrin e koronavirusit të ri që, i cili shkakton sëmundjen Covid-19. Sars-Cov-2, siç dihet, është një version i evoluar i virusit Sars dhe konsiderohet nga specialistët e sëmundjes si unik, në sajë të gamës së tij të simptomave dhe niveleve të larta të transmetimit nga njerëz pa simptoma.

Covid-19

Sars-Cov-2, siç dihet, është një version i evoluar i virusit Sars 2003 dhe konsiderohet nga specialistët e sëmundjes si unik, në sajë të gamës së tij të simptomave – nga asnjë te vdekjeprurëse – dhe niveleve të larta të transmetimit nga njerëz pa simptoma ose para se t’i zhvillojnë ato.

“Për shkak të kësaj, shumë popullata nuk kanë qenë në gjendje ta kontrollojnë atë”, thotë Prof Riley

Burimi: https://www.bbc.com/news/resources/idt-876f42ae-5e44-41c0-ba2d-d6fd537aadfe

Rikthehen vizat për Shqipërinë!

Vendet e Bashkimit Europian kanë hartuar një program të ri vizash i quajtur Sistemi Elektronik i Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit (ETIAS).

Duke filluar nga viti 2021, Bashkimi Evropian do të prezantojë një sistem të ri vizash për udhëtarët që dëshirojnë të shkojnë në vendet e Shengenit. Ky program, i quajtur ETIAS, ose Sistemi Elektronik i Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit, ka për qëllim filtrimin e udhëtarëve që vijnë nga vendet e tjera si përgjigje për të siguruar kufijtë Evropianë.
LEXO EDHE:
‘Luftë’ sanksionesh mes Bashkimit Europian dhe Bjellorusisë! Unioni mbështet Greqinë e Qipron dhe paralajmëron Turqinë (VIDEO)

Programi ETIAS u mendua në vitin 2016 dhe u deshën katër vjet për t’u zhvilluar. Duke filluar nga viti 2021, edhe udhëtarët shqiptarë do të duhet të kenë një ETIAS nëse dëshirojnë të vizitojnë një vend Shengen. ETIAS është e vlefshme për kufijtë tokësorë, ajrorë dhe detarë, si dhe për udhëtarët të cilët do të kalojnë vetëm përmes vendeve të Shengenit gjatë rrugës për në destinacionin e tyre përfundimtar.

A kanë të drejtë shtetasit shqiptarë për të aplikuar për heqjen e vizës ETIAS?
Po, shtetasit shqiptarë kanë të drejtë të aplikojnë për heqjen e vizës ETIAS.

Shqiptarët do të duhet të marrin një ETIAS nëse dëshirojnë të udhëtojnë në vendet e vendosura në Zonën Shengen, e cila përfshin fqinjë të tillë si Greqia, Italia, etj. Një listë e plotë e vendeve që udhëtarët mund të hyjnë me heqjen dorë nga ETIAS mund të gjenden këtu.

Procesi për marrjen e një ETIAS për Qytetarët Shqiptarë është shumë i thjeshtë dhe i shpejtë. Aplikantëve do t’ju duhet vetëm rreth 15 minuta nga koha e tyre për të përfunduar aplikacionin, gjë që mund të bëhet nga çdo smartphone, kompjuter ose tablet që ka qasje në internet. Rezultati zakonisht dërgohet menjëherë në adresën e postës elektronike të aplikantit.

Çfarë dokumentesh i duhen një shqiptari për të marrë ETIAS?
Ekzistojnë vetëm një pjesë e vogël e kërkesave të ETIAS për qytetarët shqiptarë. Ato përfshijnë sa vijon:

Një pasaportë e vlefshme dhe e azhurnuar e lëshuar nga Shqipëria. Kjo pasaportë duhet të jetë e vlefshme për të paktën tre muaj nga data kur udhëtari planifikon të hyjë në zonën Shengen. Nëse pasaportave ju kanë mbetur më pak se tre muaj, ne rekomandojmë të merrni një pasaportë të re përpara se të aplikoni për ETIAS.
Një formë e vlefshme pagese për të paguar tarifën e aplikimit, të tilla si një kartë krediti ose debiti.
Një adresë emaili për të marrë njoftime në lidhje me statusin e ETIAS të aplikantit.
Sapo të plotësohen të gjitha këto kërkesa, udhëtarët mund të vazhdojnë me aplikimin e tyre ETIAS.

Procesi i Aplikimit ETIAS për qytetarët shqiptarë:
Aplikimi ETIAS për qytetarët shqiptarë është i thjeshtë dhe zgjat më pak se 15 minuta. Aplikimi do t’u kërkojë udhëtarëve disa detaje personale, duke përfshirë:

Do të ketë gjithashtu një seksion që kërkon nga aplikacionet për detajet e udhëtimit, përfshirë pikën e pritshme të hyrjes në Zonën Shengen, si dhe një itinerar të thjeshtë të planeve të tyre të udhëtimit. Udhëtarët gjithashtu do të duhet t’u përgjigjen disa pyetjeve në lidhje me shëndetin dhe sigurinë e tyre, siç janë të dhënat e tyre kriminale.

Ne i këshillojmë të gjithë aplikantët t’u përgjigjen këtyre pyetjeve sa më vërtetësisht që të jetë e mundur, pasi që çdo informacion në formularin e aplikimit do të kontrollohet kundër bazave të të dhënave evropiane të sigurisë, siç janë Interpol dhe Europol. Po kështu, ne i këshillojmë të gjithë aplikantët të kalojnë në aplikimin e tyre të përfunduar dhe të kontrollojnë dyfish për të siguruar që gjithçka është e saktë.

Nëse aplikanti zbulohet se ka shkruar informacion të pasaktë ose mashtrues, autoritetet e ETIAS kanë të drejtë të refuzojnë aplikimin. Në këtë rast, aplikanti mund të ri-aplikojë duke përdorur informacionin e saktë.

Në fund të procesit, udhëtarëve do t’u kërkohet të paguajnë një tarifë aplikimi në mënyrë që të paraqesin formularin e tyre. Aplikantët mund ta bëjnë këtë duke paguar me një kartë debiti ose krediti të vlefshme.

Udhëtarëve u rekomandohet të shtypin një kopje të autorizimit të tyre ETIAS në mënyrë që ata t’ia paraqesin atë oficerëve të imigracionit kur hyjnë në vend.

Udhëtarët shqiptarë mund të përdorin autorizimin e tyre ETIAS për qëllimet e vetme të turizmit dhe biznesit. Kjo do të thotë që nuk është e mundur të përdoret ETIAS për të fituar punësim dhe aplikantët duhet të aplikojnë për një vizë tjetër nëse dëshirojnë ta bëjnë këtë.

Sa kohë duhet për të marrë ETIAS nga Shqipëria?
Megjithëse koha e përpunimit për të marrë një ETIAS për qytetarët shqiptarë është e menjëhershme, mund të zgjasë deri në 72 orë (tre ditë pune) në rast vonesash ose festash zyrtare.

ETIAS është e vlefshme për 3 vjet nga data e lëshimit. ETIAS u jep mbajtësve një qëndrim 90-ditor në zonën Shengen brenda çdo periudhe 180-ditore.

Maqedoni: Këto janë masat e reja që Komisioni për Sëmundjet Infektive ia dorëzoi Qeverisë

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe pas takimit me Komisionin për Sëmundjet Infektive në lajmet në televizionin Kanal 5 sot tha se ka një rritje të numrit të rasteve në të gjitha grupmoshat mbi 20 vjeç dhe theksoi se nuk ka rritje të numrit të rasteve në grupe nga 10 në 20 vjet , dhe nën 10 vjet. Rritja më e lartë është në grupmoshën prej 20 deri në 30 vjeç, dhe nga 30 në 40 vjeç, pak më e ulët në grupmoshën prej 50 deri në 60 vjeç.

“Sot, Komisioni miratoi disa propozime që do të paraqiten në seancën e sotme të Qeverisë, këto janë si më poshtë: së pari, për të ndaluar shfaqjen e këngëtarëve dhe DJ-ve në të gjitha objektet e hotelierisë. Ju kujtojmë që diskotekat dhe klubet e natës nuk kanë leje pune, ne insistojmë që të respektohet orari i punës në restorante deri në 12 gjatë ditëve të javës dhe 1 pas mesnate në fundjavë. Volumi i lejuar i muzikës është zvogëluar dhe është i kufizuar në 55 decibel sipas rregullores sonë të Ministrisë së Shëndetësisë, në mënyrë që të zvogëlohet përqendrimi më i madh i njerëzve në një vend. Ne gjithashtu rekomandojmë zvogëlimin e numrit të njerëzve që mund të ulen në një tryezë në hotelineri nga 12 tani të lejuar në 4. Ne e prisnim këtë, ne njoftuam se presioni do rritet, një mini valë që supozohej të ndodhte në muajt e vjeshtës filloi, për shkak të përqendrimit më të madh të njerëzve tashmë pas përfundimit të pushimeve. ”- theksoi Ministri Filipçe.

Reagon Pandeli Majko ndaj deklaratës së ministrit të mbrojtjes serb

Pandeli Majko ish-kryeministri i Shqipërisë në vitin 1998-99 gjat kohës së luftës në Kosovë reagon ndaj deklaratës së ministrit të mbrojtjes së serbisë, i cili tha se Shqipëria e madhe është një kërcënim i paqes në rajon.

Majko shkruan në rrjetin social Facebook:

Po publikoj një foto, si kujtesë historike, për Ministrin e Mbrojtjes të Serbisë, Aleksandar Vulin, që po përdor fyerjen si “sport” në marrdhënien me shqiptarët.

Duhet ti kujtohet, besoj, se cmimi në kohë të vështira është ai më realisti. E kanë pasur 5 milionë dollarë!

Sot!… Edhe cmimin e biletës për të vajtur në Uashington duhet ta paguajnë vetë!

/Lajmenoy.info

Zvicra shteti me pagën minimale më të lartë në botë

Zvicra do të vendos pagën minimale më të lartë në botë. Mësohet se në Gjenevë do të vendoset brenda dy javësh një pagë të re minimale prej 23 frangash zviceriane në orë (rreth 21 euro).

Duke llogaritur një mesatare prej 41 orësh pune në javë, paga e re minimale do të jetë 4 086 franga në muaj, ose 3 700 euro.

Kjo shifër do të jetë shumë më e lartë sesa paga minimale e australianëve, që është 2180 euro në muaj./ Opinion.al

“Më mirë opozitar se tradhtar”/ Rama-Metës: S’ngopesh, ngatërron dynjanë

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar sërish presidentin Ilir Meta. Nëpërmjet një postimi në Twitter, kreu i qeverisë shprehet se Meta edhe pse ka marrë gjithçka ende nuk ngopet, por ngatërron dynjanë.

“Ilir aman të keqen thuaja shqiptarëve çfarë borxhi të kanë ty që t’i dhanë të gjitha siç nuk ia kanë dhënë askujt në historinë e shtetit të tyre dhe prapë nuk ngopesh dhe nuk pushon së ngatërruari dynjanë në Shqipëri e matanë?! Thuaja pash Zotin çfarë borxhi të kanë akoma!”, shkruan Rama.

Ky reagim i kryeministrit Edi Rama vjen, pasi pak më herët zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi, përmes një postimi në “Facebook” iu përgjigj kryesocialistit, duke thënë se më mirë është të jesh opozitar se tradhtar ose zurar. Ndërkohë, Rama nuk ka nguruar ta quajë Metën “shef i shtabit elektoral të opozitës”.

Macron lëshon gjuhën ndaj Islamit: fe në krizë kudo në botë!

Emanuel Macron njoftoi planin e tij të veprimit për të luftuar, siç deklaroi ai, “separatizmin islamik” dhe programin e tij “anti-shoqëror”, i cili pretendohet se është në veprim në Francë, duke njoftuar një seri masash në arsimin dhe rregullimin e arsimit të hoxhës.

Fjalimi i Macron vjen një javë pas një sulmi nga një i ri pakistanez në Paris, mes një gjykimi ngjjarjen e janarit 2015, në Charlie Hebdo.

Duke vlerësuar se “Islami është një fe që po kalon një krizë kudo në botë sot”, Macron përshkroi gjerësisht atë që ai donte të thoshte me “separatizëm islamist” në Francë, gjë që sipas tij inkurajon “braktisjen e shkollës” midis fëmijëve, “zhvillimin e sporteve dhe praktikave kulturore” në komunitetet e mbyllura, apo siç tha, “indoktrinimi dhe mohimi i vlerave tona siç është barazia midis burrave dhe grave”.

Në një fjalim në Mureaux në zonën e Parisit, Macron theksoi se nuk do të ishte mirë të “stigmatizohen të gjithë muslimanët”.

“Ne duhet të themi se ekziston një islamizëm radikal që çon në mohimin e Republikës”, tha ai.

Macron njoftoi një seri masash të tilla si detyrimi që çdo shoqatë që kërkon një subvencion publik duhet të nënshkruajë një statut mbi sekularizmin, mbikëqyrjen e shtuar të shkollave fetare private dhe kufizime të rrepta të klasave të monitorimit nga shtëpia.

Projektligji për një seri masash të tilla do të paraqitet në një seancë qeveritare në 9 dhjetor dhe do të synojë forcimin e sekularitetit dhe të vlerave republikane, “115 vjet pas miratimit përfundimtar të ligjit 1905”, shtoi ai.

Projektligji i ardhshëm do të përfshijë gjithashtu një “dispozitë për të parandaluar një grusht shteti” në mënyrë që ekstremistët të mos mund të marrin kontrollin e xhamive, tha ai.

Emanuel Macron tha se ai kishte “rënë dakord me” Këshillin e Myslimanëve në Francë “, bashkëbiseduesi kryesor i autoriteteve shtetërore, që ky i fundit do të përfundonte punën për rregullimin e formimit të hoxhallarëve në vendin tonë jo më vonë se gjashtë muaj”.

“Në ripërtëritjen e vlerave republikane, ne së bashku duhet të kundërshtojmë ata që duan të na ndajnë”, tha ai. /tesheshi.com/