Konfikti në Mesdheun Lindor/ Turqia dhe Greqia të gatshme për dialog

Konflikti në Mesdheun Lindor mes Greqisë dhe Turqisë duket se po shkon drejt një marrëveshje. Kjo pasi mediat e huaja kanë bërë me dije se Presidenca turke ka qenë e para në publikimin e lajmit se palët kanë rënë dakord që të bisedojnë për shpimet dhe kërkimet e naftës dhe gazit natyror në pjesën lindore …

Tërmet i fuqishëm në Shqipëri!

Sot rreth orës 1:30 të mëngjesit në Shqipërinë e mesme u ndje një termet i fuqishëm. Lëkundjet ishin me magnitudë 4.6 të shkallës rihter. Epiqendra ishte 10 km në verilindje të Lushnjes dhe thellësia e këtij tërmeti ishte 2 kilometra. Lëkundjet u ndjenë edhe në Tiranë. Ndërkohë EMSC e ka konsideruar këto lëkundje të nivelit …