Reagon Pandeli Majko ndaj deklaratës së ministrit të mbrojtjes serb

Pandeli Majko ish-kryeministri i Shqipërisë në vitin 1998-99 gjat kohës së luftës në Kosovë reagon ndaj deklaratës së ministrit të mbrojtjes së serbisë, i cili tha se Shqipëria e madhe është një kërcënim i paqes në rajon. Majko shkruan në rrjetin social Facebook: Po publikoj një foto, si kujtesë historike, për Ministrin e Mbrojtjes të …

“Për një orë shkrumbohet Athina”/Kryeministrja turke që shpëtoi Shqipërinë nga pushtimi grek në vitin 1997

DossierKryesorePërditësuar: 20:57 30/09/2020“Për një orë shkrumbohet Athina”/Kryeministrja turke që shpëtoi Shqipërinë nga pushtimi grek në vitin 199720:57 30/09/2020 77,322FansaPËLQEJETansu Chiller, ish-kryeministrja e Turiqisë është një nga femrat të cilat kanë garantuar drejtpërdrejtë ruajtjen e kufijve të Shqipërisë në 1997-ën. Atë vit trazirash kur Greqia tentoi të “pushtonte” jugun e Shqipërisë, kryeministrja e Turqisë Chiller i …

RRJETI 5G/ Trump letër Ramës: Të nënshkruajmë memorandumin për sigurinë! Kryeministri ia jep përgjigjen pozitive

Presidenti amerikan Donald Trump i dërgoi një letër kryeministrit Edi Rama lidhur me rrjetin 5G. Trump kërkonte nga Shqipëria që të refuzonte modelin kinez, ndërsa Rama përgjigjen pozitive e ka dhënë nga mbledhja e dy qeverive. Presidenti amerikan Donald Trump, në një letër dërguar kryeministrit shqiptar Edi Rama, i ka kërkuar që të nënshkruajnë një …

Flota Shqiptare në Karaburun, reagon ministri i jashtëm Grek!

Sot në mëngjes menjëherë ka reaguar ministri i jashtëm Grek Dendias për patrullimin e flotës detare Shqiptare në detin Jon. Nikos Dendias ka kritikuar ministrin e mbrojtjes Shqiptare duke e cilësuar patrullimin e flotës detare Shqiptare si një provokim konflikti mes dy vendeve. Ai tha se nuk është nevoja të tregohen forca patrullimi në detin …

Tërmet i fuqishëm në Maqedoni

Rrjeti sizmologjik telemetrik me pikë në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, i mbajtur nga Observatori sizmologjik në kuadër të Fakultetit matematiko-natyror në Shkup, 50 minuta pas mesnate regjistroi tërmet, epiqendra e së cilit ndodhet 320 kilometra në juglindje të Shkupit në Republikën e Greqisë fqinje. Tërmeti, kumtoi Observatori sizmologjik, pati magnitudë lokale të Rihterit …

Turqia shënjestron ishullin Grek, rriten tensionet mes dy vendeve

Mes Turqise dhe Greqise vazhdojne tensionet. Kane qene mediat greke qe publikuan informacione se fundi sipas te cilave Ankaraja nuk eshte terhequr nga provokimet. “Turqit vijojnë të provokojnë, duke shënjestruar edhe njëherë ishullin Kastellorizo”. Raportimi vjen nga mediat greke lajmin në lidhje me një incident të shtunën. Banorët janë shqetësuar nga një dron ku luhej …

Ndryshim drastik i motit në Shqipëri, ja si do të jetë në 3 ditët e ardhshme

Një sistem i dendur vranësirash sjell rrebeshe shiu intensive në veriperëndim dhe orët e para të së shtunës shtrijnë reshjet mesatare dhe intensive në të gjithë vendin duke sjellë rrezik për përmbytjet lokale. Parashikohet permirësim i motit vetëm pas mesditës së ditës së shtunë. Por reshjet mbeten prezente edhe ditën e diel. Ndërsa e hëna …

Rrëzohet një aeroplan në Serbi

Një aeroplan është rrëzuar në mëngjesin e sotëm në Serbi. Raportohet se aeroplani është rrëzuar në afërsi të Loznicës, konkretisht në zonën e fshatit Brasina. Nuk ka informacione deri më tani se cilës kompani i takon aeroplani, çfarë drejtimi kishte, apo nëse është aeroplan civil apo ushtarak. Lajmi në përditësim…

Maqedoni: Komuna e Gostivarit vëllazërohet me dy komuna nga Turqia!

Për binjakëzim me këto komuna vendos Këshilli komunal i qytetit, i cili për ditën e nesërme ka thirrur seancë dhe në rend dite do të gjenden edhe porpozimet për vëllazërim të Komunës së Gostivarit me komunat e lartpërmedura nga Turqia. Pas marrjes së dirtës jeshile nga Këshilli, do të pasojë nënshkruarja e marrëveshjeve për vëllazërim …

Arrestohet ish-shefi i inteligjencës së FSK, dërgohet në Hagë

Eulexi ka arrestuar Salih Mustafën, ish-shef i inteligjencës së FSK-së dhe ish-eprori i UÇK-së në zonën Operative të Llapit, që ka drejtuar njësitit të quajtur BIA. Mustafa është i arrestuari i parë i Speciales në Kosovë. Mustafës i janë vënë prangat mëngjesin e sotëm në shtëpinë e tij. Familjarët kanë konfirmuar për Gazetën Insajderi se …