Sot hapen aplikimet për Lotarinë Amerikane, ja çfarë duhet të dini

Aplikimet për lotarinë amerikane hapen sot në orën 18:00. Ambasada e Shteteve të Bashkuara në një postim në Facebook, i ka rikujtuar të gjithë qytetarëve të interesuar për programin e Lotarisë Amerikane për vitin 2022, se aplikimet do të jenë të hapura nga data 7 tetori 2020 deri më 10 nëntori 2020 në orën 18:00. …

Merkel i tërheq veshin Vuçiçit. Shqipëria drejt BE-së

Kancelarja Gjermane Angela Merkel gjat ditës së sotme ka kritikuar ashpër qeverinë e Serbisë pasi këto të fundit po investojnë në armatime ndërkohë që nuk dihet qëllimi i investimit. Kancelarja Merkel i ka bërë me dije kryeministrit serb se do të ketë sanksione nga bashkimi europian nëse nuk tregohen transparent për ngjarjet e fundit. Gjithashtu …

Maqedoni, Pacienti me Kovid arratiset nga Spitali, pas 5 orëve arrestohet nga policia

Një person i cili paraprakisht kishte rezultuar pozitiv me koronavirus dhe ishte i shtritë në spitalin “8 Shtatori” në Shkup, kishte ikur nga spitali dhe më pas është gjetur nga pjesëtarët e policisë.Nga Ministria për Punë të Brendshme informojnë se personi ka ikur në ora 21:30 dhe pas disa orëve të kërkimit, i njëjti është …

Ministri serb i përgjigjet Ramës: Duhet të kërkosh ti ndjesë

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama deklaroi se Ministria e Punëve të Jashtme ka thirrur ambasadorin serb në Tiranë për t’i përcjellë Serbisë një notë verbale proteste, pas deklaratave të ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin për fyerjet kundër shqiptarëve. Pas kësaj notës verbale të Shqipërisë, ka reaguar përsëri ministri serb të Mbrojtjes, Aleksandar …

Dronet turq “Bayraktar” do prodhohen ne Kosovë

Kosova dhe projekti Bayraktar Burime të sigurta nga industria dhe Teknologjia e kompanive Turke! Bayraktar dhe Roketsan Flasin per nje projekt madheshtor ( sherbimet e intelegjences ushtarake Turke kan vendosur dy pika në Glob ku do të instalohet teknologjia e prodhimit të Droneve 1- Ne portat e Europe’s në Kosovë dhe 2- Në Krimea! Arsya …

LAJM I MIRË/ Marrëveshja SHQIPËRI – ITALI, Nga dita e sotme Shqiptarët do të…

Policia e shtetit shqiptar bashke me ate Italiane kane rritur baskepunimin me njera tjetren per te fuqizuar edhe me shume marredheniet ligjzbatuese mes dy paleve dhe vendeve. Keshtu Marreveshja mes Italise dhe Shqiperise do t`u mundesoje oficereve te Policise Shqiptare qe te mund te vazhdojne studimet pas universitare ne Itali po ne forme specializimi. Zv.drejtori …

Turqia r armatosë Serbinë me sistemin më të fuqishëm të dronëve

Një delegacion i shtetit serb ka udhëtuar sot drejt Anakarasë, ku do të lidhë një marrëveshje për blerjen e disa dronëve luftarakë të njohur me emrin “bajraktar”. Sipas medieve të Serbisë, ministri i Financave në Serbi, Sinisha Mali, dhe zëvendësministri i Mbrojtjes për burime materiale, Nenad Milloradoviq kanë udhëtuar për në Turqi. Siç raportohet, ata …

BE reagon ashpër ndaj Serbisë,po e dëmtoni pajtimin e popujve, liderët “të përmbahen”

Bashkimi Evropian pret nga liderët në Ballkanit Perëndimor që të përmbahen nga deklaratat të cilat mund të jenë në dëm të fqinjësisë së mirë dhe pajtimit. Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, këtë të hënë në lidhje me deklaratat e ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiç është, ndaj serbëve që tregojnë se ku janë varrezat …

Rikthehen vizat për Shqipërinë!

Vendet e Bashkimit Europian kanë hartuar një program të ri vizash i quajtur Sistemi Elektronik i Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit (ETIAS). Duke filluar nga viti 2021, Bashkimi Evropian do të prezantojë një sistem të ri vizash për udhëtarët që dëshirojnë të shkojnë në vendet e Shengenit. Ky program, i quajtur ETIAS, ose Sistemi Elektronik …

Maqedoni: Këto janë masat e reja që Komisioni për Sëmundjet Infektive ia dorëzoi Qeverisë

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe pas takimit me Komisionin për Sëmundjet Infektive në lajmet në televizionin Kanal 5 sot tha se ka një rritje të numrit të rasteve në të gjitha grupmoshat mbi 20 vjeç dhe theksoi se nuk ka rritje të numrit të rasteve në grupe nga 10 në 20 vjet , dhe nën …