Tërmet i fuqishëm në Maqedoni

Rrjeti sizmologjik telemetrik me pikë në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, i mbajtur nga Observatori sizmologjik në kuadër të Fakultetit matematiko-natyror në Shkup, 50 minuta pas mesnate regjistroi tërmet, epiqendra e së cilit ndodhet 320 kilometra në juglindje të Shkupit në Republikën e Greqisë fqinje. Tërmeti, kumtoi Observatori sizmologjik, pati magnitudë lokale të Rihterit […]

Turqia shënjestron ishullin Grek, rriten tensionet mes dy vendeve

Mes Turqise dhe Greqise vazhdojne tensionet. Kane qene mediat greke qe publikuan informacione se fundi sipas te cilave Ankaraja nuk eshte terhequr nga provokimet. “Turqit vijojnë të provokojnë, duke shënjestruar edhe njëherë ishullin Kastellorizo”. Raportimi vjen nga mediat greke lajmin në lidhje me një incident të shtunën. Banorët janë shqetësuar nga një dron ku luhej […]

Ndryshim drastik i motit në Shqipëri, ja si do të jetë në 3 ditët e ardhshme

Një sistem i dendur vranësirash sjell rrebeshe shiu intensive në veriperëndim dhe orët e para të së shtunës shtrijnë reshjet mesatare dhe intensive në të gjithë vendin duke sjellë rrezik për përmbytjet lokale. Parashikohet permirësim i motit vetëm pas mesditës së ditës së shtunë. Por reshjet mbeten prezente edhe ditën e diel. Ndërsa e hëna […]

Rrëzohet një aeroplan në Serbi

Një aeroplan është rrëzuar në mëngjesin e sotëm në Serbi. Raportohet se aeroplani është rrëzuar në afërsi të Loznicës, konkretisht në zonën e fshatit Brasina. Nuk ka informacione deri më tani se cilës kompani i takon aeroplani, çfarë drejtimi kishte, apo nëse është aeroplan civil apo ushtarak. Lajmi në përditësim…

Maqedoni: Komuna e Gostivarit vëllazërohet me dy komuna nga Turqia!

Për binjakëzim me këto komuna vendos Këshilli komunal i qytetit, i cili për ditën e nesërme ka thirrur seancë dhe në rend dite do të gjenden edhe porpozimet për vëllazërim të Komunës së Gostivarit me komunat e lartpërmedura nga Turqia. Pas marrjes së dirtës jeshile nga Këshilli, do të pasojë nënshkruarja e marrëveshjeve për vëllazërim […]

Arrestohet ish-shefi i inteligjencës së FSK, dërgohet në Hagë

Eulexi ka arrestuar Salih Mustafën, ish-shef i inteligjencës së FSK-së dhe ish-eprori i UÇK-së në zonën Operative të Llapit, që ka drejtuar njësitit të quajtur BIA. Mustafa është i arrestuari i parë i Speciales në Kosovë. Mustafës i janë vënë prangat mëngjesin e sotëm në shtëpinë e tij. Familjarët kanë konfirmuar për Gazetën Insajderi se […]

Tërmet i fuqishëm në Shqipëri!

Sot rreth orës 1:30 të mëngjesit në Shqipërinë e mesme u ndje një termet i fuqishëm. Lëkundjet ishin me magnitudë 4.6 të shkallës rihter. Epiqendra ishte 10 km në verilindje të Lushnjes dhe thellësia e këtij tërmeti ishte 2 kilometra. Lëkundjet u ndjenë edhe në Tiranë. Ndërkohë EMSC e ka konsideruar këto lëkundje të nivelit […]