Erdogan me gjuhë të ashpër ndaj Greqisë për 12 miljet e detit Jon

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan sot paradite ka dhënë një intervistë për mediat Turke ku shprehu shqetësimet e tij për politikën Greke me Shqipërinë duke theksuar edhe të ashtuquajturin “Ligjin e luftës”. Ndër të tjera Erdogan u paraqit me një gjuhë tepër të ashpër në këtë intervistë duke kërcënuar ministrin e jashtëm Grek Dendias […]

Ministri i jashtëm Grek Dendias: Është në interes të Shqipërisë marrëveshja për detin!

Arritja e një marrëveshjeje për ndarjen e kufirit detar në Jonin Verior mes Shqipërisë dhe Greqisë është komentuar sërish nga ministri i Jashtëm helen, Nikos Dendias. Ky i fundit, përmes një interviste të dhënë në mediat e Athinës, ka deklaruar që shumë shpejt shpreson që të arrihet një marrëveshje mes dy vendeve për ta ndarë […]

Integrimi/Ndarja nga Maqedonia e Veriut,Cakaj:Jemi në një situatë tjetër

Funksionimi i gjykatës Kushtetuese duket se është elementi kyç që kushtëzon pjesëmarrjen e Shqipërisë në Konferencën e Parë Ndërqeveritare, në procesin integrues. Edhe në vizitën e tij në Tiranë, komisioneri Europian për zgjerimin Varhelyi nuk dha një datë për mbajtjen e kësaj conference. Por gjatë një interviste në televizionin A2, Ministri i Jashtëm në detyrë […]

Policia mbyll të gjitha urat në Shkup që lidhin pjesën Shqiptare dhe maqedonase

Policia e Maqedonisë së Veriut para pak çastesh ka mbyllur Urën e Gurit që lidh pjesën shqiptare me atë maqedonase. Përveç Urës së Gurit janë bllokuar edhe urat tjera që lidhin këto dy pjesë të qytetit, transmeton Shqippost. Siç raporton Klan Kosova, urat janë mbyllur me gardh të hekurt dhe sigurohen nga forca policore. Nga […]

Falen gjobat e karantinës. Kthehen paratë, makinat dhe lejet e bllokuara

Këshilli i Ministrave ka miratuar aktin normativ që parashikon faljen e të gjitha gjobave të vendosura nga autoritetet shtetërore përkatëse për shkeljen e rregullave apo të akteve ligjore e nënligjore të nxjerra në kuadër të masave të ndërmarra për parandalimin dhe luftimin e infeksionit të shkaktuar nga COVID-19, nga data 17.4.2020 deri në datën 7.10.2020. […]

Ish-shefi i SHIK rrëfen takimin me shërbimin sekret serb: U morëm vesh për njëherë

Ish-shefi i Shërbimit Informativ shqiptar Fatos Klosi në intervistën ekskluzive dhënë për emisionin “Ballkan” të gazetares Linda Karadaku tregoi prapaskenat e një takimi me shërbimin informativ serb pas luftës, në 2002 në Bukuresht, të detyruar nga amerikanët. “Me serbët jemi takuar shumë më vonë se lufta. Me serbët jemi takuar pas luftës, na detyruan amerikanët […]