Merkel trondit ballkanin, Shqiptarët duhet të kenë një shtet

Kancelarja Gjermane, zonja Angela Merkel gjatë një takimi me gazetarët në Berlin ka folur rreth disa çështjeve në ballkanin perëndimor duke folur gjithashtu edhe për Shqipërinë e Shqiptarët që jetojnë në Ballkan. Angela Merkel theksoi se Shqiptarët u ndanë gjatë luftërave ballkanike dhe pas luftës së parë botërore, ajo tha se Shqipëria është i vetmi […]

Merkel i tërheq veshin Vuçiçit. Shqipëria drejt BE-së

Kancelarja Gjermane Angela Merkel gjat ditës së sotme ka kritikuar ashpër qeverinë e Serbisë pasi këto të fundit po investojnë në armatime ndërkohë që nuk dihet qëllimi i investimit. Kancelarja Merkel i ka bërë me dije kryeministrit serb se do të ketë sanksione nga bashkimi europian nëse nuk tregohen transparent për ngjarjet e fundit. Gjithashtu […]

“Më mirë opozitar se tradhtar”/ Rama-Metës: S’ngopesh, ngatërron dynjanë

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar sërish presidentin Ilir Meta. Nëpërmjet një postimi në Twitter, kreu i qeverisë shprehet se Meta edhe pse ka marrë gjithçka ende nuk ngopet, por ngatërron dynjanë. “Ilir aman të keqen thuaja shqiptarëve çfarë borxhi të kanë ty që t’i dhanë të gjitha siç nuk ia kanë dhënë askujt në historinë […]

Ministri i mbrotjes së Serbisë: Shqipëria e madhe kërcënim për Ballkanin

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin ka reaguar pas deklaratave të kryeministri Edi Rama gjatë mbledhjes së dy qeverie Kosovë-Shqipëri. Ai thotë se kjo është përpjekje për të krijuar “Shqipërinë e Madhe”. Mediet serbe shkruajnë se Vulin ka thënë se shqiptarët mund të bashkohen dhe mund të marrin territoret e njerëzve të tjerë, ndërsa […]