Rritja e rasteve me COVID-19, Brataj thirrje të fortë shqiptarëve

Teksa vendi ynë po përballet me shifra të larta të të prekurve me COVID-19, shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj vjen me një apel drejtuar qytetarëve. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’ Brataj i bën thirrje qytetarëve që të kujdesen për veten dhe të tjerët, duke mbajtur maska në ambientet e mbyllura. MESAZHI I BRATAJTShqipëtar kudo […]

Shpërthim i frikshëm në Turqi, dyshohet për qindra të vd.ekur

Një shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh në Sakarya të Turqisë dyshohet se ka shkaktuar qindra të vdekur. Autoritetet raportojnë për një numër mes 150-200 punonjësish që gjendeshin brenda fabrikës në momentin e shpërthimit. NUk dihen ende shkaqet e shpërthimit, ndërkohë që ngjarja është tepër e rëndë duke bërë që të shkojnë aty tre ministra […]

Jep dorëheqjen kryeministri francez, ja arsyeja

Kryeministri francez, Edouard Philippe, ka dhënë dorëheqjen përpara se të ndodhë një riorganizim i qeverisë nga presidenti, Emmanuel Macron. Pallati Elysee tha përmes një deklarate se, kryeministri Philippe do të vazhdojë të ushtrojë funksionin derisa të emërohet një kabinet i ri qeveritar. Macron do të emërojë një kryeministër të ri “brenda disa orësh”, thuhet në […]

Të lyera me vaj dhe uthull Dëshmia tronditëse e të mbijetuarës pas vetëflijimit të motrës dhe të ëmës

Detaje të tjera dalin në dritë nga ngjarja e rëndë e ndodhur në zonën e Kombinatit në Tiranë ku u gjetën të pajeta, Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa Josifi, 30 vjeçe. Ndërsa vajza tjetër Blerta Josifi 34 vjeçe, është dërguar në spital, në gjendje të rëndë shëndetësore. E mbijetuara e vetme e familje, […]

Zvicra kufizon hyrjen e udhëtarëve nga 29 shtete

Udhëtarët që shkojnë në Zvicër nga 29 vende do të duhet të regjistrohen pranë autoriteteve më 6 korrik dhe të shkojnë në vetizolim, që të parandalohet përhapja coronavirusit, njoftoi sot qeveria zvicerane. Lista e vendeve përfshin Shtetet e Bashkuara, Suedinë, Brazilin dhe Rusinë, të cilat vlerësohen si vende me rrezik të lartë. Në listë bëjnë […]

“Merrni shembullin e Italisë e Spanjës”, Kreu i OBSH: COVID nuk luftohet vetëm me maska e distantim social

Në videokonferencën e zhvilluar ditën e djeshme, Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetit ka përshkruar Spanjën dhe Italinë si shembuj të mirë në mënyrën se si luftuan pandeminë e COVID-19. Në fakt, të dy vendet, që në një moment renditeshin si vendet më të prekura në botë nga Coronavirus përsa i përket numrit të të […]

Nënë e bijë u gjetën të pajetë në banesë, policia jep detaje: Vajza tjetër rëndë në spital

Përveç dy viktimave, nënë e bijë, në spital ndodhet në gjendje të rëndë edhe vajza tjetër e 56 vjeçares. Policia e Tiranës bën me dije se paraprakisht dyshohet se ato janë vetëflijuar. Policia sqaroi se kanë qenë vëllai i gruas ai që ka dhënë alarmin pasi ato nuk përgjigjeshin në telefon dhe as trokitjeve në […]