Për 7 javë rresht vd.iqën më shumë njerëz nga ky grip se sa nga Covid-19

Gripi sezonal ka vr.arë më shumë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar sesa koronavirusi për shtatë javë me radhë, zbulojnë sot statistikat e reja. Pothuajse pesë herë më shumë njerëz tani vd.esin nga gripi ose pneumonia sesa Covid-19, sipas të dhënave më të fundit nga Zyra për Statistikë Kombëtare. Në shtatë javët deri në 31 korrik, […]

Gazetari plas ‘bo mbën’ live nga spitali ‘Shefqet Ndroqi’: Ministria po gënjen! Janë të shtruar…

Erjon SkendajGazetari Erjon Skëndaj, ka bërë një deklaratë të fortë, teksa po raportonte “live” përpara spitalit “Shefqet Ndroqi”. Ai ka deklaruar se shifrat e raportuara nga ministria e Shëndetësisë, lidhur me pacientët e shtruar në të dyja spitalet Covid, nuk janë të vërteta pasi sipas tij aktualisht janë 270 qytetarë në spuitale dhe jo 124 […]

Përplasjet mes Turqisë dhe Greqisë, rreziku i një lufte të re? Flet eksperti: Konflikti është shumë i madh

Para disa javësh situata në Mesdhe u ashpërsua në mënyrë të rrezikshme. Dukej sikur edhe përballja ushtarake mes Turqisë dhe Greqisë nuk përjashtohej më. Arsyeja: Synimi i Ankarasë për shpime në një zonë detare të pretenduar nga grekët. Ankaraja nga ana e saj paraqiti si arsye një marrëveshje me qeverinë libiane në Tripoli, sipas së […]

Flet këshilltari i Kryeministrit Hoti, Gjendja shëndetësore dhe simptomat

Këshilltari kryeministrit të Kosovës, Xhavit Beqiri, ka dhënë detaje në lidhje me gjendjen shëndetësore të avdullah Hotit, i cili ka rezultuar pozitiv me Covid-19 para 9 ditësh. Beqiri ka thënë se gjendja e kryeministrit është e mirë, ku dhe ka treguar edhe për takimet virtuale që  ka zhvilluar ditën e sotme Hoti.  “Mirë është siç […]

Ja në cilin vend radhitet Shqipëria për kujdesin shëndetësor, Reagon PD

Shqipëria u rendit e parafundit në Europë për Indeksin e Kujdesit Shëndetësor në gjysmën e parë të vitit 2020 nga Numbeo, portali më i madh global për kostot e jetesës dhe të dhënave për cilësinë e kujdesit shëndetësor. Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Orjola Pampuri akuzon qeverinë për këtë gjendje dhe sjell në vëmendje premtimet e kryeministrit […]

A do ta aprovojë OBSH-ja vaksinën e Rusisë kundër COVID-19?

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) si dhe autoritetet ruse, po diskutojnë për një proces të mundshëm të “parakualifikimit” të vaksinës së Rusisë. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, parakualifikimi nga OBSH-ja është një proces sistematik i cili përcakton cilësinë e një produkti në përputhje me standardet ndërkombëtare. Presidenti Vladimir Putin tha të martën se Rusia […]

Rezultatet e reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, jo të mira

Në Maqedoninë e Veriut raportohet për 141 raste të reja me Covid-19, ndërkaq një pacient ka humbur jetën. Brenda 24 orëve janë bërë 1885 testime. Në Shkup janë regjistruar 39 raste të reja, Kumanovë-10, Shtip-23, Prilep-1, Tetovë-8, Strugë-6, Manastir-3, Ohër-2, Gostivar-13, Kriva Pallankë-2, Koçani-3, Probishtip-1, Demir Hisar-3, Makedonski Brod-3, Berovë-1, Vinicë-3, Kratovë-1, Shën Nikollë-1, Kërçovë-18. […]

Trondit Bill Gates, COVID-19 nuk është asgjë para kësaj krize që po na afrohet

“Kriza globale ka shokuar botën. Ajo po shkakton një numër tragjik jetëhumbjesh. Njerëzit po përjetojnë vështirësi ekonomike që nuk janë parë në shumë gjenerata. Efektet janë të dukshme në të gjithë planetin. Natyrisht, unë po flas për COVID”, thuhet nga Bill Gates në një shkrim të publikuar në faqen e tij. “Por në disa dekada, […]