Dalin fotot e fregatës greke pas përplasjes me anijen turke në Egje

Përplasja mes Greqisë dhe Turqisë nuk është vetëm në det tani, por edhe në media e rrjete sociale. Mediat greke kanë publikuar foto të fregatës “Lemnos”, e cila pati një incident me fregatën tjetër turke “Kemareis” në ujërat e nxehta tashmë të Egjeut Lindor, raporton albeu.com. Ndërkohë që mediat turke raportuan se fregata greke ishte […]

Rrëzohet ligji për UÇK/ Kuvendi nuk e voton pas kritikave të SHBA dhe BE

Projektligji për mbrojtjen e vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të procedohet sërish në seancë plenare, tha propozuesi i këtij legjislacioni, deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës në opozitë, Gazmend Bytyçi. “Ky ligj në bazë të rregullores së Kuvendit do të procedohet në secilën seancë, çdo seancë që do të kemi pikë e parë […]

Si do të vaksinohen shtatë miliardë njerëz kundër COVID-19?

Ekipet në të gjithë botën po punojnë për të zhvilluar një vaksinë që do të jetë efektive kundër coronavirusit. Kryeministri britanik, Boris Johnson e ka quajtur “përpjekjen më të shpejtë të përbashkët të jetës sonë”, raporton BBC. Larg nga shkenca e teknologjisë së lartë për të gjetur një formulë fituese, po punohet edhe për mënyrën […]

Shqiptari nga Kosova u arr estua në Kukës për Lamborghinin e vje dhur, vjen përgjigja nga Interpoli

Një i ri nga Kosova është arr estuar nga policia në Kukës më 27 korrik, pasi dyshohej se automjeti tip Lamborghini rezultonte i vje dhur në Itali. Ai akuzohet për trafikim të mjeteve motorike. Megjithatë, pas dërgimit të letërporosive nga ana e autoriteteve shqiptare më 4 gusht drejt Interpol Romës dhe zyrave qendrore të Interpolit […]

Meshkujt shqiptarë, ndër më të shkurtrit në Europë

Meshkujt shqiptarë janë ndër më të shkurtrit në Europë, me gjatësi mesatare prej 1.74 m. Të dhënat janë publikuar nga portali www.averageheight.co, i cili ka mbledhur të dhënat për gjatësinë mesatare të popujve të ndryshëm në të gjithë botën. Ndër 34 vende të Europës, Shqipëria renditet në vendin e 31-të për nga gjatësia, duke kaluar vetëm […]

Në pritje të vaksinës/ Çfarë po shpreson Gjermania, pse agjencia e Shëndetit Publik fshiu raportin e publikuar

Ministri gjerman i shëndetësisë, Jens Spahn ka njoftuar se pret që në muajt e ardhshëm, apo përfundimisht vitin e ardhshëm (2021) të zbulohet një vaksinë ndaj COVID-19.ministri gjerman Më 12 gusht, agjencia e shëndetit publik në Gjermani fillimisht publikoi një raport ku thoshte se në vjeshtë do të ketë një vaksinë por, më pas, dokumenti […]