Ministri i mbrotjes së Serbisë: Shqipëria e madhe kërcënim për Ballkanin

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin ka reaguar pas deklaratave të kryeministri Edi Rama gjatë mbledhjes së dy qeverie Kosovë-Shqipëri. Ai thotë se kjo është përpjekje për të krijuar “Shqipërinë e Madhe”. Mediet serbe shkruajnë se Vulin ka thënë se shqiptarët mund të bashkohen dhe mund të marrin territoret e njerëzve të tjerë, ndërsa …

Shenjat se fëmija juaj mund të bëhet gjeni

Besoni se fëmija juaj 2 vjeç është shumë më i shkathët dhe i zgjuar se bashkëmoshatarët e tij, por nuk mund të jeni 100% i sigurt që do të jetë kështu edhe kur të rritet…apo jo? Në fakt, sipas Shoqatës për Fëmijët e Talentuar, janë të paktën 11 shenja të zgjuarsisë që shfaqen mes moshës …

Mungesa në Kombëtare, Reja sqaron pse mungojnë Hysaj dhe Roshi

Trajneri i Kombëtares Edi Reja në një ka bërë me dije se si pasojë e koronavirusit, ndeshjet bëhen edhe më të vështira. Reja ka bërë me dije se pesë lojtarë nuk do të jenë në ndeshjet e muajit nëntor pasi konsiderohemi zonë e kuqe dhe si pasojë e dëmtimeve të marra. “Më kanë kërkuar të …

“Për një orë shkrumbohet Athina”/Kryeministrja turke që shpëtoi Shqipërinë nga pushtimi grek në vitin 1997

DossierKryesorePërditësuar: 20:57 30/09/2020“Për një orë shkrumbohet Athina”/Kryeministrja turke që shpëtoi Shqipërinë nga pushtimi grek në vitin 199720:57 30/09/2020 77,322FansaPËLQEJETansu Chiller, ish-kryeministrja e Turiqisë është një nga femrat të cilat kanë garantuar drejtpërdrejtë ruajtjen e kufijve të Shqipërisë në 1997-ën. Atë vit trazirash kur Greqia tentoi të “pushtonte” jugun e Shqipërisë, kryeministrja e Turqisë Chiller i …

RRJETI 5G/ Trump letër Ramës: Të nënshkruajmë memorandumin për sigurinë! Kryeministri ia jep përgjigjen pozitive

Presidenti amerikan Donald Trump i dërgoi një letër kryeministrit Edi Rama lidhur me rrjetin 5G. Trump kërkonte nga Shqipëria që të refuzonte modelin kinez, ndërsa Rama përgjigjen pozitive e ka dhënë nga mbledhja e dy qeverive. Presidenti amerikan Donald Trump, në një letër dërguar kryeministrit shqiptar Edi Rama, i ka kërkuar që të nënshkruajnë një …

Bill Gates ju tregon se cila është mënyra e vetme për të mundur Covid-19

Bill Gates deklaroi se “mënyra e vetme për të eliminuar kërcënimin e Covid-19 nga një shtet, është që ta eliminosh në të gjitha shtetet”. Kështu u shpreh miliarderu në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Themeluesi i Microsoft theksoi se gjëja e vetme që duhet bërë është të prodhohet një vaksinë “e sigurt dhe …

Flota Shqiptare në Karaburun, reagon ministri i jashtëm Grek!

Sot në mëngjes menjëherë ka reaguar ministri i jashtëm Grek Dendias për patrullimin e flotës detare Shqiptare në detin Jon. Nikos Dendias ka kritikuar ministrin e mbrojtjes Shqiptare duke e cilësuar patrullimin e flotës detare Shqiptare si një provokim konflikti mes dy vendeve. Ai tha se nuk është nevoja të tregohen forca patrullimi në detin …

Kancelarja gjermane jap paralajmërimin e frikshëm

Ditën e sotme, kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka paralamëruar se numri i inf eksioneve në vend po rritet dita ditës dhe nëse nuk merren masa të rrepta për të parandaluar sëmundjen vde kjepruëse të Covid-19, në ditë mund të shënohen 19,200 raste të reja.  “Nëse vazhdojmë kështu, me këtë trend, atëherë do të kemi 19,200 …

Çmenduri në Milano, Tifozi Milanist bën veprimin e çuditshëm!

Sot gjatë ditës në Milano ka ndodhur një çmenduri nga një tifoz i zjarrtë i Milanit. Në Casa Milan aty ku edhe ndodhen zyrat e drejtuesve të klubit Kuq e zi ka pasur takim mes drejtuesve të klubeve në Serie A ku ka qënë i pranishëm edhe Andrea Agnelli pronari i Juventus. Në atë kohë …

Tërmet i fuqishëm në Maqedoni

Rrjeti sizmologjik telemetrik me pikë në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, i mbajtur nga Observatori sizmologjik në kuadër të Fakultetit matematiko-natyror në Shkup, 50 minuta pas mesnate regjistroi tërmet, epiqendra e së cilit ndodhet 320 kilometra në juglindje të Shkupit në Republikën e Greqisë fqinje. Tërmeti, kumtoi Observatori sizmologjik, pati magnitudë lokale të Rihterit …