Mbi 64% e qytetarëve nuk ikin dot për pushime

Më shumë se 64% e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut nuk bëjnë dot as një javë pushime larg nga shtëpia. Rezultatet kanë dalë nga një anketë e Këshillit për Bashkëpunim Rajonal, i cili i nxjerr qytetarët e Maqedonisë si popullin me pamundësitë më të mëdha për të paguar faturat mujore të energjisë elektrike dhe ujit, […]

SHBA blejnë pothuajse të gjitha furnizimet me ilaçin Remdesivir kundër COVID-19

Shtetet e Bashkuara kanë blerë pothuajse gjitha furnizimet në nivel global të ilaçit, që përdoret për trajtimin e COVID-19, shkruan Sky News. Remdesivir që ishte zhvilluar për trajtimin e Ebolës, është prodhuar pothuajse ekskluzivisht për gjigantin amerikan farmaceutik Gilead Sciences dhe që kushton 2.340 dollarë. Kjo kompani është pajtuar që të dërgojë pothuajse të gjitha rezervat […]

Presidenca Gjermane në BE mundësi e artë për liberalizimin e vizave

Gjashtë muajt e ardhshëm pritet të jenë mundësi e artë që të liberalizohen vizat për Kosovën. Kryesimi i Këshillit të Evropës nga Gjermania po shihet si sinjal pozitiv që qytetarët kosovarë që në fillim të vitit 2021 të lëvizin lirshëm në BE. Ndonëse në publikimin e programit zyrtar të presidencës gjermane nuk përmenden konkretisht Kosova, […]

Austria, ndryshe nga BE. Ja çfarë ka vendosur për kufijtë me Ballkanin, përfshin edhe Shqipërinë

Austria ka lëshuar paralajmërime te prera lidhur me udhetimin per vendet e Ballkanit, pas rritjes së numrit të të infektuarve me koronavirus. Paralajmerimi eshte bere sot nga ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg, raporton Reuters. Banorëve të Kosovës, Shqipërisë, Malit të Zi, Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Bosnje e Hercegovinës u kërkohet të vetizolohen […]

Infektoi gjithë Europën me koronavirus? Njihuni me fshatin turistik që habiti studiuesit

Universiteti Innsbruck, Austri, ka kryer një studim rreth fillesave të përhapjes së Covid-19 në Europë, nga ku ka zbuluar se shumica e banorëve të fshatit Ischgl kishin antitrupa ndaj virusit. Kjo është edhe shifra më e lartë e zbuluar ndonjëherë për një vend të vetëm. Por ku është ky fshat? Fshati Ischgl ndodhet në Austri […]

Rinisin fluturimet në Maqedoninë e Veriut, hapet aeroporti i Shkupit dhe Ohrit

Pas pauzës nga mesi i muajit mars si pjesë e masave për parandalimin e përhapjes së virusit Covid-19, Aeroporti ndërkombëtar i Shkupit dhe aeroporti “Shën Pali” në Ohër prej sot sërish janë të hapura për fluturime të udhëtarëve. Në dy aeroportet zbatohen protokolle të reja sipas rekomandimeve nga Komisioni për Sëmundje Infektive. Nisjet e para […]