Merkel i tërheq veshin Vuçiçit. Shqipëria drejt BE-së

Kancelarja Gjermane Angela Merkel gjat ditës së sotme ka kritikuar ashpër qeverinë e Serbisë pasi këto të fundit po investojnë në armatime ndërkohë që nuk dihet qëllimi i investimit. Kancelarja Merkel i ka bërë me dije kryeministrit serb se do të ketë sanksione nga bashkimi europian nëse nuk tregohen transparent për ngjarjet e fundit. Gjithashtu […]

Maqedoni, Pacienti me Kovid arratiset nga Spitali, pas 5 orëve arrestohet nga policia

Një person i cili paraprakisht kishte rezultuar pozitiv me koronavirus dhe ishte i shtritë në spitalin “8 Shtatori” në Shkup, kishte ikur nga spitali dhe më pas është gjetur nga pjesëtarët e policisë.Nga Ministria për Punë të Brendshme informojnë se personi ka ikur në ora 21:30 dhe pas disa orëve të kërkimit, i njëjti është […]

Banka Botërore: Mbi 41% e shqiptarëve pritet të zhyten në varfëri

Banka Botërore në raportin e saj të fundit të Rishikimit Ekonomik të vjeshtës për Europën dhe Azinë Qendrore evidenton në seksionin për Shqipërinë, se kriza po shton varfërinë, kryesisht përmes rritjes së papunësisë. Sipas vlerësimeve të bankës, pavarësisht masave që janë marrë, varfëria e moderuar (përqindja e popullsisë që jeton me më pak se 5.5 […]

Ministri serb i përgjigjet Ramës: Duhet të kërkosh ti ndjesë

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama deklaroi se Ministria e Punëve të Jashtme ka thirrur ambasadorin serb në Tiranë për t’i përcjellë Serbisë një notë verbale proteste, pas deklaratave të ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin për fyerjet kundër shqiptarëve. Pas kësaj notës verbale të Shqipërisë, ka reaguar përsëri ministri serb të Mbrojtjes, Aleksandar […]

LAJM I MIRË/ Marrëveshja SHQIPËRI – ITALI, Nga dita e sotme Shqiptarët do të…

Policia e shtetit shqiptar bashke me ate Italiane kane rritur baskepunimin me njera tjetren per te fuqizuar edhe me shume marredheniet ligjzbatuese mes dy paleve dhe vendeve. Keshtu Marreveshja mes Italise dhe Shqiperise do t`u mundesoje oficereve te Policise Shqiptare qe te mund te vazhdojne studimet pas universitare ne Itali po ne forme specializimi. Zv.drejtori […]

Turqia r armatosë Serbinë me sistemin më të fuqishëm të dronëve

Një delegacion i shtetit serb ka udhëtuar sot drejt Anakarasë, ku do të lidhë një marrëveshje për blerjen e disa dronëve luftarakë të njohur me emrin “bajraktar”. Sipas medieve të Serbisë, ministri i Financave në Serbi, Sinisha Mali, dhe zëvendësministri i Mbrojtjes për burime materiale, Nenad Milloradoviq kanë udhëtuar për në Turqi. Siç raportohet, ata […]