Korea e Veriut nxjerr raketën e re balistike

Koreja e Veriut demonstroi gjatë një parade ushtarake një raketë të re balistike ndërkontinentale. Analistët thanë se raketa, e cila u shfaq në një automjet transporti me 11 boshte, do të ishte një nga më të mëdhatë në botë në kategorinë e raketave ndërkontinentale të lëvizshme, nëse vihet në përdorim. Parada e pashembullt, e mbajtur […]

Integrimi/Ndarja nga Maqedonia e Veriut,Cakaj:Jemi në një situatë tjetër

Funksionimi i gjykatës Kushtetuese duket se është elementi kyç që kushtëzon pjesëmarrjen e Shqipërisë në Konferencën e Parë Ndërqeveritare, në procesin integrues. Edhe në vizitën e tij në Tiranë, komisioneri Europian për zgjerimin Varhelyi nuk dha një datë për mbajtjen e kësaj conference. Por gjatë një interviste në televizionin A2, Ministri i Jashtëm në detyrë […]

Policia mbyll të gjitha urat në Shkup që lidhin pjesën Shqiptare dhe maqedonase

Policia e Maqedonisë së Veriut para pak çastesh ka mbyllur Urën e Gurit që lidh pjesën shqiptare me atë maqedonase. Përveç Urës së Gurit janë bllokuar edhe urat tjera që lidhin këto dy pjesë të qytetit, transmeton Shqippost. Siç raporton Klan Kosova, urat janë mbyllur me gardh të hekurt dhe sigurohen nga forca policore. Nga […]

Gjithçka u zbulua pasi fëmijët dolën duke qarë në dritare: Drama që të këput shpirtin

Drama e fëmijëve sirianë të ikur nga lufta ka përfshirë të gjithë Europën. Skena me mbytje apo kalim të kufirit greko-turk përmes vuajtjesh të mëdha duke rrezikuar jetën kanë qenë përherë lajm i parë në media, shkruan abcnews.al. Sëfundmi, është një ngjarje e ndodhur në Stamboll ajo që ka prekur zemrat e të gjithëve. Mediat […]

Falen gjobat e karantinës. Kthehen paratë, makinat dhe lejet e bllokuara

Këshilli i Ministrave ka miratuar aktin normativ që parashikon faljen e të gjitha gjobave të vendosura nga autoritetet shtetërore përkatëse për shkeljen e rregullave apo të akteve ligjore e nënligjore të nxjerra në kuadër të masave të ndërmarra për parandalimin dhe luftimin e infeksionit të shkaktuar nga COVID-19, nga data 17.4.2020 deri në datën 7.10.2020. […]

Ish-shefi i SHIK rrëfen takimin me shërbimin sekret serb: U morëm vesh për njëherë

Ish-shefi i Shërbimit Informativ shqiptar Fatos Klosi në intervistën ekskluzive dhënë për emisionin “Ballkan” të gazetares Linda Karadaku tregoi prapaskenat e një takimi me shërbimin informativ serb pas luftës, në 2002 në Bukuresht, të detyruar nga amerikanët. “Me serbët jemi takuar shumë më vonë se lufta. Me serbët jemi takuar pas luftës, na detyruan amerikanët […]