Erdogan me gjuhë të ashpër ndaj Greqisë për 12 miljet e detit Jon

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan sot paradite ka dhënë një intervistë për mediat Turke ku shprehu shqetësimet e tij për politikën Greke me Shqipërinë duke theksuar edhe të ashtuquajturin “Ligjin e luftës”. Ndër të tjera Erdogan u paraqit me një gjuhë tepër të ashpër në këtë intervistë duke kërcënuar ministrin e jashtëm Grek Dendias […]

Merkel trondit ballkanin, Shqiptarët duhet të kenë një shtet

Kancelarja Gjermane, zonja Angela Merkel gjatë një takimi me gazetarët në Berlin ka folur rreth disa çështjeve në ballkanin perëndimor duke folur gjithashtu edhe për Shqipërinë e Shqiptarët që jetojnë në Ballkan. Angela Merkel theksoi se Shqiptarët u ndanë gjatë luftërave ballkanike dhe pas luftës së parë botërore, ajo tha se Shqipëria është i vetmi […]

Banka Botërore miraton “zarfin” 12 miliardë dollarë kundër pandemisë

Banka Botërore ka miratuar 12 miliardë dollarë për t’iu ardhur në ndihmë shteteve në zhvillim që të blejnë dhe shpërndajnë vaksina për koronavirusin, teste dhe trajtime tjera, me qëllim të mbështetjes së vaksinimit të rreth 1 miliard njerëzve. “Zarfi” prej 12 miliardë dollarëve është pjesë e një pakete më të madhe të Grupit të Bankës […]

Ja si parashikohet dimri 2020-2021!

Jemi ende në tetor e megjithatë kemi nxjerrë nga dollapi rrobat e trasha. Sidoqoftë parashikimet e motit në Itali tregojnë për ditët në vazhdim, një rënie të papritur të temperaturave. Madje ato minimalet do të prekin 4 gradët në veri dhe do të ketë vesën e parë të mëngjesit. Search Dimri i vitit 2020-21/ Dëborë […]

Ministri i jashtëm Grek Dendias: Është në interes të Shqipërisë marrëveshja për detin!

Arritja e një marrëveshjeje për ndarjen e kufirit detar në Jonin Verior mes Shqipërisë dhe Greqisë është komentuar sërish nga ministri i Jashtëm helen, Nikos Dendias. Ky i fundit, përmes një interviste të dhënë në mediat e Athinës, ka deklaruar që shumë shpejt shpreson që të arrihet një marrëveshje mes dy vendeve për ta ndarë […]

Parashikimi i Alfred Cakos, në 30 ditët e ardhshme do të ndodhin tre gjëra të çuditshme

Konspiracionisti Alfred Cako, ishte i ftuar në rubrikën “Rrethi Katror” në “E Diell” në Top Channel. Cako parashikoi sipas tij se çfarë do të ndodhë në Botë për 30 ditët e ardhshme. Fillimisht sipas Cakos do të ndërpritet për disa ditë interneti dhe do të shkatërrohen platformat e rrjeteve sociale. Ndërsa më tej shtoi se […]