Horoskopi për nesër, e diel 18 prill 2021

DASHI

Të paktën përpiquni të shmangni ndërlikimet në jetën tuaj… Këto janë të vlefshme si për sferën sentimentale ashtu edhe për punën. Relaksohuni.

DEMI

Sipas horoskopit të Paolo Fox, keni frikë të pendoheni për dikë, por e dini që nuk do të jetë kështu. Emocionet tuaja nuk gënjejnë kurrë. Sa për punën, një lajm i mirë është në rrugë e sipër.

BINJAKËT

Të dashur Binjakë, Jupiteri është në  favor për ju. Si në punë ashtu edhe në dashuri, shumë çështje që kanë mbetur pezull dhe për t’u sqaruar, mund të rikuperohen.

GAFORRJA

Kjo e diel do të jetë shumë e ndryshme nga ajo e fundit: Duhet të rimerrni marrëdhënien sentimentale që është konsumuar. Sa i përket punës, fati është në anën tuaj. Shfrytëzojeni momentin.

LUANI

Sipas horoskopit të Fox, kjo pjesë e fundit e Prillit do t’ju ftojë të jeni më të kujdesshëm se zakonisht. Shmangni përplasjet në marrëdhënie tuaja, por edhe impulsivitetin në punë.

VIRGJËRESHA

E dashur Virgjëreshë, (18 Prill 2021) do të ndiheni plot vetëbesim. Si në dashuri ashtu edhe në punë do të duhet të bëni hapa përpara dhe të besoni në atë që jeni. Besoni në aftësitë tuaja.

PESHORJA

Keni rikuperuar një marrëdhënie romantike, por kini kujdes të mos bini përsëri në zakonet e vjetra. Sa i përket punës, mund të ketë disa probleme. Asgjë që nuk mund të zgjidhet.

AKREPI

I dashur Akrep, sipas horoskopit të Paolo Fox, Hëna do të jetë e favorshme dhe kjo do t’ju ndihmojë në lidhje me dashurinë. Sa i përket punës, megjithatë, do të ketë pak mungesë besimi në të ardhmen. Prandaj prisni!

SHIGJETARI

Kushtojeni këtë të Dielë në mes të Prillit atyre që doni. Puna: më të rinjtë do të duhet të përballen me një situatë të rëndësishme, por nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Përdorni mëndjen.

BRICJAPI

Në dashuri shmangni ndërlikimet, por konsiderojeni këtë ditë për t’u çlodhur. Sa i përket punës, dita mund të dalë pak e diskutueshme për shkak të Hënës …

UJORI

I dashur Ujori, sipas Fox (e Diel 18 Prill 2021), ka diçka në jetën tuaj që po del nga kontrolli. Para se të vazhdoni duhet të kuptoni se çfarë është. Sa i përket punës, ekziston një dëshirë e madhe për risi.

PESHQIT

Të dashur Peshq, Hëna do të kthehet në favor dhe disa çështje të pazgjidhura mund të mbyllen në lidhje me dashurinë. Puna: do të jeni në gjendje të realizoni me sukses idetë tuaja. Momenti i lavdisë për ju.

Rama: Isha tek fallxhorja, 69 numri i djallit më tha

Kryeministri Edi Rama, në vijim të fushatës së tij elektorale ka përdorur një element të ri, për kundërshtarët e tij politikë. Duke ju referuar numrit 6 që mban LSI dhe numrit 9 që mban PD në fletën e votimit, Rama tha se 69 është në fakt numri i djallit. Dhe sipas Ramës, kush foton 6 dhe 9 merr në fakt derrin maç, siç tha ai, ndërsa ironizoi përmes letrave Presidentin Meta dhe ish-Kryeministrin Berisha.

Pjesë nga fjala e Ramës në Gjirokastër

Sot  në darkë do më shikoni tek Fevziu i vërtetë. Është djali i xhaxhait të tij, por ky i ka marr studion. I vërteti është ky sonte. Takova një fallxhore aty. Pas emsionit më tha fallxhorja: Ça bën që i thua Lulit ndau? Si të ndahet Luli? Si të ndahet Luli? Po i ke parë numrat tij?

Dhe më dha letrat. Tha: Po ca numri është ky? 6, i thashë. Jo tha është 9. Ti e di tha, nuk është as 6 as 9. Janë ata të dy, e thua vetë, derri maç, njëri me kokë lart njëri me kokë poshtë.  Iliri lart Saliu poshtë, Iliri poshtë, Saliu, lart. Kështu vati kjo punë. Kush voton 6 dhe 9, derrin maç ka.

Unë të kuptoj tha, s’ke faj ti. Dhe prandaj ngaqë nuk i dha dum kësaj pune, ka rënë dakord që ky është numri i djallit, 69. Vajte tek gjashta?  Nëntën  ke. Vajte tek nënta? Gjashtën ke. More 69, të mori djalli e të çoi në djall.

Erdogan me gjuhë të ashpër ndaj Greqisë për 12 miljet e detit Jon

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan sot paradite ka dhënë një intervistë për mediat Turke ku shprehu shqetësimet e tij për politikën Greke me Shqipërinë duke theksuar edhe të ashtuquajturin “Ligjin e luftës”.

Ndër të tjera Erdogan u paraqit me një gjuhë tepër të ashpër në këtë intervistë duke kërcënuar ministrin e jashtëm Grek Dendias i cili dje vizitoi Shqipërinë.

Erdogan i mllefosur nga strategjia politike shoviniste greke për pretendime territoriale tha se mezi pret që atë të ashtuquajtur “Ligj i luftës” ta bën edhe me Turqinë!

Erdogan i bën thirrje Kryeministrit Shqiptar Edi Ramës që të mos dialogon për çështje që cënojnë të drejtat ndërkombëtare të shtetit Shqiptar.

“Greqia me shekuj është munduar të përul Shqiptarët por gjithmon ka hasur në pengesa të mëdha pasi Shqiptarët e mbrojnë me gjak atë çka ju takon atyre” theksoi Erdogan.

Erdogan i bënë me dije Greqisë që të mos fus hundët në tokat Shqiptare sepse Shqiptarët dhe Shqipëria nuk janë vetëm, Turqia do të jetë gjithmon krah i Shqipërisë dhe do ti mbron interesat e shtetit Shqiptar përgjithmonë nga hijenat Greke të cilët po cënojnë stabilitetin e rajonit, siç kan bërë me shekuj të tërë.

Si përfundim Erdogan theksoi se Shqipëria i gjendet pranë Turqisë dhe aleatëve të saj në çdo moment. Mes dy shteteve ka raporte të mrekullueshme politike dhe strategjike dhe kështu do të vazhdojnë përjetësisht, përfundoi Erdogan. /Lajmenoy.info

Merkel trondit ballkanin, Shqiptarët duhet të kenë një shtet

Kancelarja Gjermane, zonja Angela Merkel gjatë një takimi me gazetarët në Berlin ka folur rreth disa çështjeve në ballkanin perëndimor duke folur gjithashtu edhe për Shqipërinë e Shqiptarët që jetojnë në Ballkan.

Angela Merkel theksoi se Shqiptarët u ndanë gjatë luftërave ballkanike dhe pas luftës së parë botërore, ajo tha se Shqipëria është i vetmi shtet në botë i cili kufizohet nga të gjitha anët me bashkëkombasit e vet.

Kancelarja Gjermane deklaroi se shteti Shqiptar duhet të punojë fortë për mbrojtjen e popullit Shqiptar në çdo anë të kufirit duke mos lejuar që shtetet e tjera të përfitojnë ashtu siç po bën Turqia me shekuj, duke i mbështetur financiarisht dhe politikisht Shqiptarët në Maqedoni, Kosovë dhe Luginë.

Në fund kancelarja u shpreh se dëshira e saj është ta sheh një Shqipëri ashtu siç e ka krijuar zoti, të bashkuar dhe të fortë drejt BE-së.

E pyetur nga një gazetar Gjerman se pse Merkel po kujdeset kaq shum për Shqiptarët?

Ajo u përgjigj shkurt: Ja u kemi borxh! /Lajmenoy.info

10 arsyet përse duhet të heqim dorë nga pijet e gazuara

Disa persona pranojnë se gjatë ditës konsumojnë më shumë pije me gaz se ujë ose se nuk konsumojnë aspak ujë. Duke pasur parasysh këtë sasi të madhe që konsumohet, është e nevojshme të nxjerrim në pah ndikimin që ato kanë në shëndetin tonë. Disa kërkime të kryera kanë dalë në përfundimin se edhe konsumi i kontrolluar i tyre mund të jetë i rrezikshëm për ne. Në ç’formë?pije te gazuara

Sheqeri – Vetëm një kanoçe me pije të gazuar përmban 10 lugë çaji sheqer. Kjo sasi sheqeri, për më tepër në formë të lëngët, rrit jashtë mase nivelin e sheqerit dhe shkakton reaksion të insulinës në trup. Me kalimin e kohës kjo mund të çojë në shfaqjen e diabetit ose në shfaqjen e rezistencës ndaj insulinës. Kompanitë e prodhimit të pijeve me gaz janë përdorueset më të mëdha të sheqerit.

Acidi fosforik – Pijet me gaz përmbajnë acid fosforik, i cili e pengon trupin të marrë kalcium, dhe kjo mund të shkaktojë osteoporozë, kavitete dhe dobësim të kockave. Acidi fosforik gjithashtu prek edhe acidin e stomakut, duke ngadalësuar procesin e tretjes dhe duke bllokuar thithjen e lëndëve ushqyese.

Ëmbëlsuesit artificial – Në pijet dietike, në vend të sheqerit natyral përdoret një lëndë tjetër, aspartama, e cila është shumë më e dëmshme. Kjo lëndë shkakton shumë sëmundje si, atak kardiak, sklerozë të shumëfishtë, tumore të trurit, diabet dhe çrregullime emocionale. Aspartama kthehet në methanol kur është në temperaturë të lartë dhe metanoli shpërbëhet në methanol të oksiduar dhe në acid formik. Pijet dietike rrisin gjithashtu rrezikun e sindromës metabolike, që shkakton dhjam në zonën e barkut, tension të lartë dhe rrit kolesterolin.

Kafeina – pjesa më e madhe e pijeve të gazuara përmbajnë kafeinë, e cila shkakton disa kancere, deformime të gjoksit, rrahje të çrregullta të zemrës, tension të lartë dhe shumë probleme të tjera.

Uji – Uji që përdoret për prodhimin e këtyre pijeve është ujë rubineti dhe përmban kimikate si klori, fluoruri dhe grimca metalesh.

Obeziteti – Studimet e kryera nga universiteti i Harvardit kanë nxjerrë se pijet e gazuara shkaktojnë obezitet. Studimi i bërë mbi persona 12 vjeç, tregoi se personat që pinin pije të tilla kishin më shumë shanse të bëheshin obezë në krahasim me ata që nuk pinin, për çdo pije që konsumonin rreziku për t’u bërë obezë rritej me 1.6 herë.

Fruktozë e tepruar – Pijet me gaz përmbajnë shurup drithi me nivel të lartë fruktoze, i cili normalisht vjen nga drithërat. Problemi qëndron në faktin se këto drithëra janë të modifikuara gjenetikisht, dhe fatkeqësisht nuk ka studime të kryera për një kohë relativisht të gjatë mbi sigurinë e produkteve të modifikuara gjenetikisht. Për më tepër, procesi i prodhimit të këtij shurupi përfshin edhe përdorimin e mërkurit, i cili shkakton shumë sëmundje të rrezikshme.

Mungesa e lëndëve ushqyese – Nuk ka absolutisht as edhe një vlerë ushqyese në pijet me gaz. Jo vetëm që kanë shumë efekte anësore por pije të tilla nuk kanë as edhe një efekt të vetëm pozitiv në trupin tonë. Pijet me gaz janë substance jo natyrale qe trupit i shkaktojnë veç dëm.

Dehidratim – Për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit, natriumit dhe kafeinës, këto pije dehidratojnë trupin dhe pas një kohe të gjatë mund të shkaktojnë dehidratim kronik.

I dëmshëm për dhëmbët. Pirja e vazhdueshme e këtyre pijeve shkakton formimin e pllakëzave bakteriale tek dhëmbët dhe mund të shkaktojë kavitete dhe probleme me mishërat e dhëmbëve

Pipero del kundër Ramës: Hiqi gjobat, shqiptarët janë gjobitur nga…

Mjeku Pëllumb Pipero është bërë pjesë e emisionit “Historia ime” në Tv Klan, ku ka folur për rëndësinë e mbajtjes së maskës dhe është shumë dakort që ajo të mbahet edhe në ambiente jashtë, duke parë situatën e rëndë që Covid-19 po shkakton në Shqipëri.

Sipas tij njerëzit duhet të kenë mirëkuptim dhe të kuptojnë se maska është i vetmi mjet që na mbron dhe se duhet ta bëjmë mënyrë të jetesës. Pipero shprehet se për të vetmen gjë që nuk është dakort, janë gjobat. Ai i drejtohet Ramës që të heqë gjobat sepse shqiptarët janë gjobitur boll nga natyra, nga dy tërmetet e pandemia, prandaj kjo është e tepërt.

“Kur kam thënë që maska duhet të bëhet e detyrueshme unë në këtë situatë kam qenë dhe jam kundër çdo gjobe sepse ne shqiptarët boll jemi gjobitur nga natyra, dy tërmete dhe pandemia. Ne duhet të mësohemi të respektojmë çdo rregull dhe ligj që vjen sepse historikisht shqiptarët janë lidhur pas fjalës dhe jo pas normave administrative. Do ishte e më e pranueshme në opinionin tim një aleance mbarë kombëtare, specialist dhe qytetarë, qytetarë dhe institucion që të mirëkuptohemi dhe të biem dakort që maska është mjeti më mbrojtës deri tani dhe duhet të bëhet pjesë e jetës sonë dhe ta bëjmë mënyrë jetese.

Kjo maskë të mbron ty, mbron doktoreshën, nuk më mbron mua. Po ta mbash dhe ti, më mbron dhe mua. Duhet ta dinë gjithë shqiptarët që Covid-19 nuk ka as këmbë, as krahë, as kokë, as logjikë. Ky virus nuk qarkullon me këmbët e veta, qarkullon me ne qytetarët. Maska duhet të jetë me vete për ta përdorur aty ku duhet dhe aq sa duhet. Përdorimi i maskës e ul ndjeshëm transmetimin e virusit dhe ul sëmundshmërinë nga ky virus. Duke pasur këtë maskë neve marrim shumë më pak spërkla pështyme me viruse brenda.

Në rast se unë rri përballë me ju për 15 minuta dhe bëj muhabet apo teshtij, ky virusi përmes spërklave mund të transmetohet deri në 3 metra. Ndaj krahas distancës fizike dhe higjienës së duarve, maska është më e rëndësishme dhe më e sigurta për aq kohë sa nuk kemi një vaksinë. I them Kryeministrit që nuk jam dakort për gjobën, më duket e tepërt si Pëllumb”, është shprehur ai. /tvklan.al

Banka Botërore miraton “zarfin” 12 miliardë dollarë kundër pandemisë

Banka Botërore ka miratuar 12 miliardë dollarë për t’iu ardhur në ndihmë shteteve në zhvillim që të blejnë dhe shpërndajnë vaksina për koronavirusin, teste dhe trajtime tjera, me qëllim të mbështetjes së vaksinimit të rreth 1 miliard njerëzve.

“Zarfi” prej 12 miliardë dollarëve është pjesë e një pakete më të madhe të Grupit të Bankës Botërore prej rreth 160 miliardë dollarëve, për t’iu ardhur në ndihë shteteve në zhvillim që të luftojnë pandeminë e koronavirusit, ka thënë kjo Bankë përmes një deklarate.

Banka Botërore ka thënë se programet e saj urgjente për këtë pandemi janë shtrirë në 111 shtete.

Qytetarët në shtetet në zhvillim po ashtu duhet të kenë qasje në vaksinën efektive kundër koronavirusit, është thënë në deklaratë.

Zhvillimi i vaksinës po konsiderohet kyç për ndalje të përhapjes së koronavirusit, i cili ka lënë të vdekur më shumë se 1 milion njerëz dhe ka sëmurë 38 milionë të tjerë, ndërkohë që ekonomitë e shkatërruara po përballen me miliona të papunë.

Ja si parashikohet dimri 2020-2021!

Jemi ende në tetor e megjithatë kemi nxjerrë nga dollapi rrobat e trasha.

Sidoqoftë parashikimet e motit në Itali tregojnë për ditët në vazhdim, një rënie të papritur të temperaturave.

Madje ato minimalet do të prekin 4 gradët në veri dhe do të ketë vesën e parë të mëngjesit.

Search

Dimri i vitit 2020-21/ Dëborë dhe acar, i ftohti do jetë si në kohët e vjetra
Transmetuar më 12-10-2020, 23:54
Share on Facebook Tweet Linkedin Viber Whatsapp

Jemi ende në tetor e megjithatë kemi nxjerrë nga dollapi rrobat e trasha.

Sidoqoftë parashikimet e motit në Itali tregojnë për ditët në vazhdim, një rënie të papritur të temperaturave.

Mgid

Откриен е главниот непријател на дијабетесот! Шеќерот ќе биде 4
SugaNorm
Madje ato minimalet do të prekin 4 gradët në veri dhe do të ketë vesën e parë të mëngjesit.

Për të mos folur për dëborën që ka rënë dhe do të bjerë në Alpe dhe Apenine.

Pas dy javësh hyn ora diellore. Pra shpejt të ftohtit dhe dëborës do t’i shtohet edhe errësira. Më dimër se kaq! Ndërsa jemi akoma në vjeshtë.

Dimri do të vijë pas disa muajve. Por si do të jetë nga ana e parashikimit të motit ky dimër 2020-2021?

Edhe pse mungon goxha kohë nga stina e dimrit, modelet parashikuese meteorologjike mund të japin që tani një parashikim mjaft të besueshëm se si do të jetë.

Moti. Si do të jetë dimri 2020-2021

I ftohti që do të ndiejmë në këto ditë tetori nuk është fillimi i dimrit 2020-2021. Përkundrazi, vjeshta do të na dhurojë akoma ditë të bukura dhe do të zgjasë përtej datës së mbarimit të tij. Në fakt nga parashikimet me kohë të zgjatur duket se do të kemi një fillim dimri mjaft të nxehtë për disa zona, edhe pse me shumë reshje, ndërsa për të tjera do të jetë “akull i parakohshëm”. Në pjesën e dytë të stinës do të kemi vërtet valë të ftohta.

Klima dimërore në Itali është e ndikuar nga ftohja anormale e ujërave sipërfaqësore të Oqeanit Paqësor, dhe nga Vorbulla Polare. Janë këto, dy elementet që karakterizojnë ecurinë e dimrit në Europë dhe Itali.

Pra çfarë do të ndodhë në dimrin 2020-2021?

Prania e Nina-s (ftohja anormale e ujërave sipërfaqësore të Oqeanit Paqësor) do të favorizojë ardhjen në Itali të shumë “turbulencave” atlantike.

Këto nuk do të takojnë asnjë bllokim për shkak të Presionit të Lartë dhe do të sjellin shumë shira.

Është edhe Vorbulla Polare ose presioni i ulët i pranishëm në Polin e Veriut i mbushur me ajër të ftohtë.

Dhe kjo me shumë mundësi do të ndodhë në dhjetor.

Parashikimet për dhjetor, janar dhe shkurt 2021

Për dimrin 2020-2021 parashikimet tregojnë një dhjetor mjaft të ngrohtë me temperatura edhe më të larta se mesataret.

Pra na pret një dhjetor i butë nga ana termike, por mjaft i paqëndrueshëm me shtrëngata të shpeshta.

Mes janarit dhe shkurtit pritet prishja e Vorbullës Polare dhe mberritja në Itali e masave të ajrit të ftohtë. Në këto kushte mund të verifikohen reshje dëbore të dendura edhe në zona të ulëta dhe në qytete. Temperaturat do të bien nën mesataren dhe shumë poshtë zeros. Pra Italia mund të shkojë në ngrica.

Ky parashikim meteorologjik është më i besueshmi duke parë rritjen e pashmangshme termike dhe pasojat që ajo sjell.

A është Shkodra “TROJA” e vërtetë

Eshtë shumë e çuditshme se si serbët kanë fakte dhe kanë guxim të shkruajnë ato gjëra historike, që ne as që kemi guxuar ti përmendim deri më sot. Ne, jo vetëm që nuk kemi guxim por e dhe nuk dimë , edhe nuk na intereson që të zbardhim atë që për ne është thelbësore. Njohja e së kaluarës e forcon të tanishmen dhe e përgatitë si duhet tardhmen, por ne nuk ndajmë këtë mendim dhe atëherë vjen pyetja se si do të jetojmë shqip apo e ardhmja e jonë a do të jetë shqip dhe në cilet kurfinj të historisë.

Ja pra, shkencëtari serb e gjenë me fakte dhe në mënyrë shumë bindëse e spjegon që Troja e vërtetë është në Shkoder dhe se Troja e Shlimanit është falsifikim. Ka shumë zëra që Shlimani ka gabuar shumë rëndë kur e thsoshte që Troja është ai vendi që ai e zbuloi në bregdetin e Turqisë së sotme (Heinrich Schliemann Discovers the Ancient City of Troy (1871 – 1873).

Fjalën e kam për autorin serb Milutin Jaćimović-in, që me punën e tij ‘Troja në Shkodër’, vepër e cila u lexua në kongresin e historianëve në Shën Petersburg, u shpall anëtar me korespondencë i Akademisë Ruse të Shkencave ne Shën Petersburg. Pra, veper e madhe historike dhe vlerësim i madh nga ana e Akademisë. Në kllapa ( Shumë e vështirë është të zbulohen të vërtetat e pa ditura , por edhe shumë më vështirë është që ato të pranohen.E di një gjë që është njerzore , më lehtë i besohet nje gënjeshtreje të dëgjuar mijëra herë se sa një risije me një të vërtetë faktike )

Në kllapa ( Shumë e vështirë është të zbulohen të vërtetat e pa ditura , por edhe shumë më vështirë është që ato të pranohen.E di një gjë që është njerzore , më lehtë i besohet nje gënjeshtreje të dëgjuar mijëra herë se sa një risije me një të vërtetë faktike )

Në kllapa ( Shumë e vështirë është të zbulohen të vërtetat e pa ditura , por edhe shumë më vështirë është që ato të pranohen.E di një gjë që është njerzore , më lehtë i besohet nje gënjeshtreje të dëgjuar mijëra herë se sa një risije me një të vërtetë faktike )

Në librin e tij “ Troja… “ e botuar serbisht dhe rusisht, autori Milutin Jovanoviq tregon me fakte që Lufta e trojes eshte kënduar edhe në “Iliaden “ dhe “Odisenë “ e Homerit dhe se ishte luftë shtetesh të vogla në Mesdhe dhe thellë në Balkan. Me bindje të madhe e hudhë poshtë teorinë e Shlimanit kur thotë se Troja dhe deti mund të shiheshin nga maja e maleve thrakase të Sharit. Nga malet e Sharrit, nga Korabi mund të shihen edhe Bjeshkët e namura Për “Trojen” e Shlimanit ai thotë që aty nuk është as nje lumë i cili derdhet në det. Ai e spjegon se afër lumit të madh , qe e cekë edhe Homeri rrjedh edhe një lum më i vogël , pra Drini dhe Buna.

Pra Drini dhe Buna lidhen në një rrjedhë, të cilat përmenden edhe në Iliadën e Homerit. Edhe një spjegim pë lumenjt rreth Trojes; “ Dihet që njalat e detit, kur i hedhin vezët , atë e bejnë edhe në Mesdhe , dhe në Bunë .

Edhe lumi Zeta permendet në “ Iliadë “ që sipas tij dikur quhej Esepi dhe liguna ku rrjedhë Zeta sot, quhej Zelija. Nëse në “Iliadë” përmendet njolla e zezë e lumit, autori e spjegon që këto janë algat ,për shkak të rrjedhës së ngadalshme të lumit.

“ Nëse Pajonët jetonin rreth Vardarit, pra është e vërtetë aë në veriperendim iu është Shkodra, një lloj ashtu si e këndom Homeri “ Burri i botës, Jovanoviqi na bindë që edhe Dardania, nuk përkon me gjetjen e Shlimanit, sepse Dardania ka dalje në Adriatik.

Pra, ja ky ishte spjegimi i gjetjes së Jovanoviqit. Por e vërteta e tij ka ngjyrë serbe edhe titulli i livbrit është :’” Prava Troja je Srpska prestonica Skadar, Šlimanova Troja u Turskoj je falsifikat” . E kuptuat, Troja e vërtetë ishte kryeqyteti i Serbisë, Shkodra “.

Edhe pak nga origjinali në serbisht :” Jaćimović je opovrgao oba krivotvorenja Bečko-berlinske istorijske škole. U svojoj nevelikoj knjizi: „Troja, srpska prestonica Skadar“, objavljena na srpskom i ruskom jeziku, uverljivo dokazuje da je Trojanski rat, opevan u Homerovoj „Ilijadi“ i „Odiseji“, bio obračun srpskih državica niklih na morskim obalama Sredozemlja i u dubini Balkana. On upućuje čitaoca, da nije moguće pronaći planinu u Hisarliku (gde je Šlimanova Troja), koja bi se mogla videti – zajedno s Trojom i morskom obalom, kako je to sve posmatrao, s Tračkog vrha (na Šar planini), Bog Posejdon “

Ne shqiptarët rrimë duarkryq, e presim ndonjë donaciaon të huaj që ta shkruajmë historinë serbe në tokat tona. Turp !

Fahri Xharra, 13.09.18
Gjakovë

Ministri i jashtëm Grek Dendias: Është në interes të Shqipërisë marrëveshja për detin!

Arritja e një marrëveshjeje për ndarjen e kufirit detar në Jonin Verior mes Shqipërisë dhe Greqisë është komentuar sërish nga ministri i Jashtëm helen, Nikos Dendias.

Ky i fundit, përmes një interviste të dhënë në mediat e Athinës, ka deklaruar që shumë shpejt shpreson që të arrihet një marrëveshje mes dy vendeve për ta ndarë kufirin detar në Jonin Verior, siç më herët gjatë këtij viti Greqia ka bërë me Italinë dhe Egjiptin.

Duke folur për marrëveshjen e 2009-ës, e cila nuk mundi të konkretizohej, Dendias tha se një përmbyllje sa më e shpejtë e këtij procesi për Shqipërinë do të thotë një hap më tej në rrugën e integrimin europian.

Sipas tij, diskutimi për këtë çështje do të bëhet në kontekstin e një fqinjësie të mirë mes dy vendeve, me qëllimin që asnjë prej dy vendeve të mos dalë i zhgënjyer.

“Është zgjedhje e Greqisë përcaktimi i shefit kontinental dhe zonës ekskluzive ekonomike të bazohet në të drejtën ndërkombëtare, me të gjitha vendet fqinje. Kështu, dëshirojmë edhe me Shqipërinë të zgjidhim këtë çështje të prapambetur sa më shpejt të jetë e mundur.

Siç deklarova pak kohë më parë në Parlament, në debatin për ratifikimin e marrëveshjeve të demarkacionit detar me Italinë dhe Egjiptin, shpresoj që hapi tjetër të jetë nënshkrimi i një marrëveshjeje me Shqipërinë.

Më lejoni t’ju kujtoj se ne kishim nënshkruar një marrëveshje në vitin 2009, por që nuk pati zhvillim për arsyet e njohura tashmë. Shpresoj që së shpejti të mundemi të rikapim sërish fillin e bisedimeve përkatëse dhe të arrijmë në rezultate të kënaqshme për të dyja palët.

Është e rëndësishme, në kontekstin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë dhe duke marrë parasysh perspektivën europiane të vendit tonë fqinj, Shqipërisë, që të mbyllen të gjitha çështjet e hapura, pasi kjo automatikisht do të drejtojë në një azhurnim të marrëdhënieve tona dypalëshe dhe do të jetë në të mirën e të gjithëve”, ka thënë ndër të tjera ministri grek në një intervistë për mediat në Athinë.

Vlen të theksohet se çështja e ndarjes së kufirit detar është përdorur herë pas here nga Athina zyrtare në kontekstin e mbështetjes për rrugën e integrimit europian të Shqipërisë.

Po ashtu, kjo intervistë e Dendias vjen vetëm pak javë pas deklaratës së fortë të Kryeministrit grek, Mitsotakis, i cili deklaroi në Parlamentin Grek që Athina zyrtare do të zgjerohet me 12 milje në Veri të detit Jon.

Ditë më pas, në fillim të shtatorit, ishte vetë ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, i cili deklaroi se do të vizitonte Tiranën me qëllim të posaçëm për ta zgjidhur çështjen e kufirit detar në Jon.

Çështja 10-vjeçare e pazgjidhur e kufirit detar

Ndarja e kufirit detar mes Shqipërisë dhe Greqisë është një temë debati prej më shumë se 10 vitesh tashmë. Ishte vendimi i Gjykatës Kushtetuese në vitin 2010 që rrëzoi marrëveshjen e arritur mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke në vitin 2009, që i hapi rrugën një kalvari të gjatë negociatash, deklaratash dhe kundërdeklaratash nga të dyja anët e kufirit.

Pakti që u firmos nga ministrat e Jashtëm, Basha dhe Bakojanis, u cilësua si shkelës i sovranitetit territorial nga Gjykata Kushtetuese në Tiranë, pasi më herët nga PS-ja dhe një grup ish-ushtarakësh, ishte kundërshtuar shumë fort.

Me ndërrimin e qeverisë në vitin 2013, gjatë kohës kur diplomacitë e dy vendeve drejtoheshin nga Bushati në Tiranë dhe Kotzias në Athinë, pati përparime dhe negociatata të avancuara për të arritur në një marrëveshje për kufirin detar, por edhe çështje të tjera që prej dekadash kanë mbetur pezull mes të dyja vendeve.

Por largimi i të dy ministrave të jashtëm si në Greqi, ashtu edhe në Shqipëri, duket se e çoi në zero nivelin e dialogut mes të dyja vendeve, dhe ecuria për një marrëveshje për ndarjen e kufirit detar u stakua. Mbetet për t’u parë nëse do të ketë zhvillime të reja në këtë drejtim, pas vizitës që do të kryhej në Tiranë ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, e cila deri më tani ende nuk ka asnjë datë apo axhendë të fiksuar